26.09.2020
PL EN
07.11.2019 aktualizacja 07.11.2019

Obwód w pasie związany z ryzykiem demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Obwód w pasie jest w większym stopniu związany z ryzykiem demencji u seniorów niż wskaźnik masy ciała - informują naukowcy z Korei, których wnioski publikuje pismo "Obesity".

Wskaźnik masy ciała (BMI) nie jest miarodajny przy określaniu ryzyka demencji, gdyż nie wskazuje poziomu tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała - piszą autorzy.

W celu określenia zdrowego obwodu w pasie, naukowcy z Korea University w Seulu badali ryzyko demencji w grupie ponad 872 tys. osób po 65. roku życia. Obserwacje trwały od 2009 do 2015 roku.Z ustaleń badaczy wynika, że ryzyko demencji wyraźnie wzrastało, gdy obwód w pasie przekraczał 85 cm w przypadku kobiet i 90 cm w przypadku mężczyzn. Naukowcy wcześniej wzięli pod uwagę takie czynniki jak wskaźnik masy ciała, przebyte choroby, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, praca wątroby, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, styl życia i status społeczno-ekonomiczny. Podwyższone ryzyko demencji zaobserwowano także u seniorów, których wskaźnik masy ciała wskazywał na niedowagę.

"Te badania nie tłumaczą nam, dlaczego tak się dzieje, jednak wskazują na to, że tłuszcz podskórny i tłuszcz trzewny pełnią różne role. Ten pierwszy działa ochronnie, podczas gdy drugi jest szkodliwy" - komentują badacze.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020