Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
24.10.2019 aktualizacja 24.10.2019

Cyfrowe pasieki szansą na zrozumienie powodów ginięcia pszczół

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pasieki połączone z internetem mogą stać się kluczowym elementem w zrozumieniu powodów masowego ginięcia pszczół. W ramach eksperymentu szwedzka firma zainstalował w dwóch ulach czujniki monitorujące stan kolonii - podała we wtorek agencja Bloomberga.

Zajmująca się na co dzień konsultacją oprogramowania firma Tieto umieściła czujniki w dwóch szwedzkich ulach, łącząc populację ok. 160 tys. pszczół z internetem. Zebrane dane przesyłane są do zdalnego serwera, który umożliwia dostęp do informacji o stanie kolonii w czasie rzeczywistym. Badacze planują w najbliższym czasie uruchomić algorytmy sztucznej inteligencji (AI), których zadaniem będzie analiza zebranego materiału.

Tieto wskazało, że czujniki pozwalają śledzić wiele statystyk kolonii, takich jak liczba pszczół, przystosowanie ich społeczności do środowiska czy ilość wyprodukowanego miodu.

Konsultant cyfryzacji w Tieto oraz pszczelarz Mikael Ekstrom wskazał, że inicjatywa może zapewnić nowe dane do badań nad bioróżnorodnością i pomóc w jej zachowaniu oraz ukazuje korzyści wynikające z połączonego społeczeństwa.

Z roku na rok liczba ginących pszczół jest coraz większa. Wśród możliwych powodów wymienia się opryski rolnicze, kurczące się środowisko naturalne tych owadów, ocieplenie klimatu, a nawet złe odżywanie się przedstawicieli tego gatunku. Wyginięcie pszczół może mieć zaś potencjalnie katastroficzne skutki, m.in. dla rolnictwa i środowiska - przypomniał Bloomberg.

Ludzie szybko "muszą zacząć zaglądać do uli, by zrozumieć więcej powodów kurczącej się populacji i jak możemy temu zapobiec. Mogą w tym pomóc nowe narzędzia takie jak Internet Rzeczy, AI czy chmura obliczeniowa" - wskazał Ekstrom.

Pszczeli projekt prowadzony jest przez Tieto we współpracy z organizacją badawczą HSB Living Lab. Dwa połączone ule zlokalizowane są w szwedzkich miastach Goeteborg i Kalmar. Mimo niewielkiej skali inicjatywy, Ekstrom wskazał, że jego pracodawca prowadzi rozmowy ze Szwedzkim Krajowym Stowarzyszeniem Pszczelarzy nad pomysłem rozszerzenia eksperymentu na skalę całego państwa. (PAP)

kso/ lm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024