20.01.2021
PL EN
21.10.2019 aktualizacja 21.10.2019

Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku chcą sprawdzić, czy warto połączyć uczelnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku będą analizować, czy warto połączyć obie uczelnie i na jakich zasadach. Do końca marca przyszłego roku ma powstać raport, na podstawie którego uczelnie będą mogły podjąć ewentualną decyzję.

Temat połączenia dwóch uczelni - Politechniki Białostockiej(PB) i Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) - pojawia się już od kilku lat. W ubiegłym roku nawet zdecydowały się one na wspólną inaugurację roku akademickiego, która - jak mówiły wtedy władze politechniki i uniwersytetu - miała zaznaczyć współpracę tych uczelni. Rektorzy podkreślali wtedy, że jest za wcześnie by mówić, czy jest to krok do połączenia dwóch uczelni; mówili natomiast, że nie można na takie rozwiązanie "zamykać drzwi".

Obecnie Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku uzyskały dofinansowanie z resortu nauki na analizę w ramach ministerialnego projektu "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni". Ponad 900 tys. zł przeznaczone zostanie na przygotowanie zewnętrznych analiz skutków i korzyści wynikających z ewentualnego połączenia dwóch uczelni.

Jak powiedział PAP rektor Politechniki Białostockiej, lider projektu, prof. Lech Dzienis, dzięki środkom powstanie niezależna analiza przedstawiająca bilans zysków i strat takiej fuzji. "Dostarczy nam ona wiedzy, na podstawie której wspólnie ocenimy, czy warto się zbliżyć, a jeśli tak, to w jakiej formie i jak bardzo" - dodał.

Stwierdził on, że jedną z opcji jest federacja uczelni, która - w jego ocenie - "otwiera nowe możliwości ścisłej współpracy, a jednocześnie nie narusza autonomii wchodzących w jej skład stron". "Powinniśmy rozważyć temat z namysłem, powagą, ale bez uprzedzeń. Interdyscyplinarność to przyszłość nauki i wygrają ci, którzy będą do tego przygotowani" - dodał.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski mówił dziennikarzom przed inauguracją tegorocznego roku akademickiego, że analiza "pokaże w liczbach, czy w ogóle łączenie jest potrzebne, jakie daje korzyści, ale przede wszystkim, jaka forma łączenia powinna być najlepsza czy federacja, czy konsolidacja, czy może jakieś inne rozwiązania". "Na wiosnę powinno być wiadomo, w którą stronę idziemy" - dodał Ciborowski.

Do końca października ma zakończyć się postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy audytu - poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka. Dodała, że firma będzie miała czas do końca marca 2020 r. na przygotowanie analiz, tak aby - jak podkreśliła Sawicka - "senaty obu uczelni jeszcze w tej kadencji mogły zapoznać się z przygotowanym raportem".

Raport ma składać się z czterech części: kompleksowej inwentaryzacji obu uczelni, określenia wizji nowej jednostki, która miałaby powstać, wskazania sposobów i form łączenia się uczelni łącznie z kosztami, a także analizy skutków proponowanych rozwiązań.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ wj/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2021