W północnej Turcji naukowcy odsłonili warstwę archeologiczną pochodzącą sprzed 12 tys. lat i odkryli liczne kamienne artefakty – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Odkrycia prehistorycznych pozostałości dokonano na stanowisku Kahin Tepe, położonym w tureckiej prowincji Kastamonu nad Morzem Czarnym.
Archeolodzy badający na stanowisku ruiny osady z wczesnej epoki brązu odsłonili znajdującą się pod nimi warstwę pozostałości ludzkiej działalności w okresie neolitu preceramicznego (ok. X-VII tysiąclecie p.n.e.).
Wśród prehistorycznych znalezisk sprzed ok. 12 tys. lat znajdują się pozostałości okrągłej kamiennej struktury, pełniącej prawdopodobnie funkcję warsztatu obróbki kamienia, a także dużą ilość kamiennych wyrobów różnej wielkości, od niewielkich ozdób i figurek przedstawiajcych rozmaite zwierzęta, przez kamienne narzędzia, aż po duże kamienne ścieralnice typu kamieni żarnowych.
Jak poinformowała dr Nurperi Ayengin, archeolog z Uniwersytetu w Duzce, odkrycie pozostałości ludzkiej działalności w okresie neolitu preceramicznego na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego ma duże znaczenie dla badań pradziejów tego regionu.
W Turcji najsłynniejsza ludzka osada z okresu neolitu preceramicznego, której początki sięgają XI tysiąclecia p.n.e., znajduje się na stanowisku Gobekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji, gdzie odkryto pradawne miejsce kultu.
Według dr Ayengin neolityczne stanowisko w Kahin Tepe miało całkowicie inny charakter i było miejscem wytwarzania na dużą skalę wyrobów z kamienia, które mogły być przedmiotami wymiany z innymi grupami ludzkimi, zamieszkującymi tysiące lat temu południowe wybrzeże Morza Czarnego. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.