18.01.2021
PL EN
19.09.2019 aktualizacja 23.09.2019

Warsztaty dla przyszłych laureatów grantów ERC

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Naukowcy, którzy chcą ubiegać się o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, organizowanych 24 października w Warszawie. Rejestracja na spotkanie z członkami ERC i polskimi laureatami konkursów trwa do 10 października.

Osoby oceniające zgłaszane projekty oraz Polacy - zdobywcy grantów - podzielą się wskazówkami, jak przygotować skuteczny wniosek, jak przebiega proces jego oceny oraz jacy badacze mają szansę uzyskać ten prestiżowy grant. Trzy równoległe sesje będą dedykowane naukom społecznym i humanistycznym, naukom o życiu oraz naukom technicznym i inżynieryjnym.

Gości powita wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński, a słowo wstępu wygłosi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Przewidziano też dwa dłuższe wystąpienia. Prezes ERC Jean-Pierre Bourgignon objaśni, czym różnią się granty ERC od innych źródeł finansowania. Rodzaje grantów i procedury ewaluacyjne przedstawi Andrzej Jajszczyk, specjalista z zakresu sieci komputerowych i telekomunikacyjnych z Akademii Górniczo Hutniczej, jedyny członek rady naukowej ERC z Polski.

Do Warszawy przyjadą również: sejsmolog Barbara Romanowicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, fizyk Tomas Jungwirth z Instytutu Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, filozof Martin Stokhof z Uniwersytetu w Amsterdamie oraz mikrobiolog i genetyk Nektarios Tavernarakis z Uniwersytetu Kreteńskiego. Podczas panelu dyskusyjnego eksperci zastanowią się, czy granty ERC są atrakcyjne dla polskich badaczy i jakie działania mogłyby tę atrakcyjność zwiększyć.

Do udziału w debacie zaproszono m.in. laureatów grantów ERC, MSCA, FNP, a także przedstawicieli Rady Młodych Naukowców i Akademii Młodych Uczonych PAN. Wszyscy naukowcy będą mogli przedstawić swój punkt widzenia i własne propozycje. Członkowie Rady Naukowej ERC przyjrzą się bliżej problemom, z którymi borykają się naukowcy w Polsce. Wnioski z dyskusji zostaną zapisane w dokumencie, który po serii konsultacji trafi do European Research Council oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spotkaniu będzie towarzyszyła sesja posterowa, prezentująca pionierskie badania prowadzone w Polsce.

Szkolenie "ERC Meeting with Members of the ERC Scientific Council" potrwa od godz. 9.00 do 16.00. Organizatorem warszatów jest Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN. Warsztaty odbędą się w Instytutcie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie, ul. Trojdena 4.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak naukowcy muszą zarejestrować się na spotkanie. Formularz rejestracyjny i program spotkania znajduje się na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021