Dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula z UAM w Poznaniu otrzymała Proof of Concept Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Za kwotę 150 tys. euro zrealizuje badanie z obszaru biologii molekularnej.
Nazwiska zdobywców grantów Proof of Concept ERC ogłosiła w czwartek. Jako jedyna z Polski w gronie 134 laureatów znalazła się właśnie dr hab. Kamieniarz-Gdula.
Badaczka zrealizuje projekt z obszaru biologii molekularnej w terapii przeciwnowotworowej. Jak tłumaczy, obecne terapie przeciwnowotworowe często koncentrują się jedynie na kilku specyficznych celach molekularnych, co pozwala firmom farmaceutycznym szybciej i skuteczniej opracowywać leki.
„Jest to jednak metoda, która nie zawsze jest adekwatna do złożoności choroby – komórki nowotworowe mogą zmieniać swój charakter wraz z upływem czasu oraz uodparniać się na podawane leki” – wyjaśniła dla PAP Kamieniarz-Gdula.
Dodała, że nowotwory jednak mają też swoje słabe punkty. "Niedawno odkryto, że piętą Achillesową komórek rakowych jest końcowy etap przepisywania informacji genetycznej z genu (cząsteczki DNA) na RNA. Większość ludzkich genów ma kilka alternatywnych końców, a wybór tego właściwego może wpływać na końcowy produkt, czyli białko. Aby wykorzystać tę wiedzę w potencjalnej terapii przeciwnowotworowej opracowałam wraz z dr Martyną Plens-Gałąską innowacyjną metodę do poszukiwań nowych leków, które kierują wyborem, gdzie kończy się gen” - poinformowała.
Zaprojektowana przez badaczki strategia jest unikalna, ponieważ pozwala na wysokoprzepustowe oraz bezpośrednie monitorowanie tego procesu. W ramach nowego grantu Proof of Concept Kinga Kamieniarz-Gdula wraz z zespołem zamierza przebadać tysiące potencjalnych leków oraz dalej rozwijać opracowaną metodę. Ta strategia ma w przyszłości prowadzić do znalezienia nowych oraz bardziej efektywnych terapii dla pacjentów onkologicznych.
ERC Proof of Concept to grant przeznaczony dla badaczy, którzy już realizowali grant badawczy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (Starting, Consolidator, Advanced lub Synergy). Proof of Concept dotyczy komercjalizacji wyników badań osiągniętych w poprzednim projekcie lub wykorzystania ich społecznego potencjału. Celem grantu jest m.in. weryfikacja koncepcji badawczej oraz angażowanie partnerów zewnętrznych. Kwota dofinasowania wynosi 150 tys. euro, a grant przyznawany jest na okres 18 miesięcy.
Urszula Kaczorowska (PAP)
uka/ agt/ jpn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.