Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.09.2019 aktualizacja 03.09.2019

Dwa prestiżowe granty ERC będą realizowane w Polsce

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr hab. Michał R. Szymański z Gdańska i dr Rafał Banka z Krakowa to polscy laureaci prestiżowego Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Znaleźli się oni w gronie ponad 400 nagrodzonych naukowców. Listę zwycięzców przedstawiono we wtorek.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. We wtorek podała listę laureatów konkursu ERC Starting Grant. Nagrodzeni w tym konkursie badacze na realizację badań otrzymują maksymalnie po 1,5 mln euro.

W Polsce zrealizowane będą dwa takie granty. Wśród nagrodzonych znaleźli się bowiem dr hab. Michał R. Szymański z Gdańska i dr Rafał Banka z Krakowa.

Badania Szymańskiego, który pracuje w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mają pozwolić na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych.

"Celem tego projektu jest dostarczenie podstawowego strukturalnego modelu oraz mechanistycznego zrozumienia działania kompleksu naprawiającego DNA w ludzkich mitochondriach" – tłumaczy dr hab. Michał R. Szymański, cytowany w komunikacie przesłanym przez uczelnię.

Z kolei dr Rafał Banka z Katedry Porównawczej Studiów Cywilizacji UJ zrealizuje grant zatytułowany "Mereological reconstruction of the metaphysical system in the Daodejing". Dr Banka zajmuje się filozofią chińską i porównawczą oraz współczesną estetyką i sztuką chińską.

Badania sfinansowane ze środków tegorocznego konkursu Starting Grant zostaną przeprowadzone w 24 krajach. W czołówce krajów z najwyższą liczbą uzyskanych grantów są: Niemcy (73 granty), Wielka Brytania (64 granty) i Holandia (53 granty). Naukowcy, którzy otrzymali je w tym roku pochodzą z ponad 50 krajów. W sumie w tej edycji konkursu rozdysponowano 621 mln euro z programu Horyzont 2020. Tym razem do finansowania wybrano około 13 proc. wniosków.

"Aby sprostać najważniejszym wyzwaniom naszych czasów, badacze potrzebują swobody i warunków, by podążać za swoją ciekawością. Zapewnia to Unia Europejska za pośrednictwem grantów ERC. To okazja dla wybitnych naukowców do realizacji najodważniejszych pomysłów" - powiedział Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji cytowany w komunikacie ERC.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024