Uczelnie i instytucje

Minister nauki: Polsce zależy na większym udziale polskich naukowców w zdobywaniu grantów ERC

Warszawa, 23.09.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) i przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) Maria Leptin (P). PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 23.09.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) i przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) Maria Leptin (P). PAP/Paweł Supernak

Zaangażowanie Polski w zdobywanie grantów ERC było tematem spotkania ministra nauki Dariusza Wieczorka z przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych prof. Marią Leptin. Polsce zależy, żeby udział polskich naukowców i polskich instytucji był większy - podkreślił minister.

„Poinformowałem panią przewodniczącą o zmianie polityki nowego rządu, jeżeli chodzi o badania naukowe, o innowacje, o rozwój. Dzisiaj chcemy wrócić do Europy. Zależy nam na współpracy międzynarodowej, na wykorzystaniu środków, które są do dyspozycji, jeżeli chodzi o badania i rozwój; środków, które będą wykorzystywali polscy naukowcy i polskie instytucje we współpracy z instytucjami z innych krajów” – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zapewnił, że Polsce zależy, żeby udział polskich naukowców i polskich instytucji w wykorzystaniu środków z prestiżowych grantów ERC był dużo większy. „Czujemy w tym zakresie duży niedosyt” – powiedział minister.

Wymienił też inne tematy poruszone podczas spotkania. „Wskazywaliśmy również obszary, które dzisiaj są szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju nauki w całej Europie, a więc kwestia zmian klimatycznych, kwestia dotycząca rolnictwa, kwestie dotyczące obronności. To są te obszary, gdzie tę współpracę musimy zintensyfikować” – uznał Wieczorek. Dodał też, że ministerstwo będzie chciało wykorzystać okres polskiej prezydencji w UE, by zacieśnić współpracę z Europejską Radą ds. Badań Naukowych.

„To spotkanie było bardzo inspirujące. Zgadzamy się w wielu kwestiach. Cieszę się, że badania są w centralnym miejscu celów ministerstwa” – powiedziała prof. Marią Leptin, dziękując ministrowi za spotkanie.

„Przyjechaliśmy spotkać się ze społecznością badawczą – również z naukowcami, którzy otrzymali już granty ERC oraz z politykami – by porozmawiać o przyszłości badań naukowych w Polsce i Europie” – powiedziała Leptin. „Jesteśmy tu po to, żeby zwiększyć zaangażowanie Polski” – dodała przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i zaprosiła Dariusza Wieczorka do kontynuowania rozmów w Brukseli.

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) przyznaje granty ERC od 2007 r. Jej budżet wynosi ponad 16 mld euro i jest częścią programu Horizon Europe. Członków Rady Naukowej – ciała zarządzającego – wybiera Komisja Europejska.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.11.2024. Rektor Magdalena Stryja (C), przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Magdalena Antoniak (L) i zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Artur Rybacki (P) podczas konferencji prasowej na terenie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie, 21 bm. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z protestem części studentów byłego Collegium Humanum, którzy nie otrzymali dyplomów ukończenia studiów. PAP/Rafał Guz

    Rektor Uczelni Varsovia, która powstała po Collegium Humanum: uczelnia działa prawidłowo, przechodzi naprawę

  • 21.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (P), rektor Politechniki Śląskiej w Krakowie prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (L) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (2L) na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewic

    D. Wieczorek: projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera