15.07.2020
PL EN
11.07.2019 aktualizacja 11.07.2019

Astronarium powraca do TVP z nową serią odcinków

Tak powstaje Astronarium, fot. Adam Rubaszewski Tak powstaje Astronarium, fot. Adam Rubaszewski

Do Telewizji Polskiej powraca cykl popularnonaukowych programów o astronomii pt. „Astronarium”. Premierowa, ogólnopolska emisja pierwszego z odcinków nowej serii nastąpi w czwartek w TVP 3 – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które jest współproducentem programu.

„Astronarium” to seria programów telewizyjnych poświęconych astronomii i badaniom kosmosu. W 2017 roku program otrzymał tytuł Popularyzator Nauki w kategorii Media, w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W poprzednich latach wyemitowano 77 odcinków, które osiągały skumulowany zasięg widowni telewizyjnej na poziomie około miliona widzów (emisja premierowa plus powtórkowe). Po premierach telewizyjnych odcinki są też ogólnodostępne poprzez serwis YouTube na kanale www.youtube.com/AstronariumPL. W tej formie odnotowały łącznie już ponad 5 milionów wyświetleń.

Teraz, po około półrocznej przerwie, zapowiedziano kontynuację serii do 2020 roku.

„45 nowych odcinków i prawie 2 lata na antenie to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście nasi koledzy astronomowie na bieżąco dostarczają nam nowych spektakularnych odkryć, teorii i hipotez. Nie zdążyły spowszechnieć fale grawitacyjne, a już mamy "selfie" monstrualnej czarnej dziury z innej galaktyki. Może wybuchnie Eta Carinae? Może właśnie odkryjemy życie na egzoplanecie? Do tego nowa czołówka i studio! Zobaczcie sami!” - zachęca prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, współautor programu.

Początkowy odcinek nowej serii będzie poświęcony niedawnej sensacji naukowej: pierwszemu w historii obrazowi czarnej dziury (a dokładniej jej cienia). Obraz ten został zaprezentowany w kwietniu 2019 r. przez naukowców z projektu Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT). W tych badaniach brało udział dwoje polskich astronomów, z których jeden (dr Maciek Wielgus) wystąpi w „Astronarium”, aby wspólnie z innymi polskimi specjalistami od czarnych dziur wytłumaczyć, czego dowiedzieliśmy się dzięki temu niezwykłemu „zdjęciu”.

Współproducentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) – organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów – oraz Telewizja Polska S.A. (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa bydgoskiego oddziału TVP. Finansowego wsparcia na realizację programu udzieliło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020