Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
10.05.2019 aktualizacja 10.05.2019

Warszawa / W sobotę na Stadionie - Piknik Naukowy

Fot. PAP/Leszek Szymański 03.06.2019 Fot. PAP/Leszek Szymański 03.06.2019

W sobotę na warszawskim PGE Narodowym ruszy 23. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, największej plenerowej imprezy popularnonaukowej w Europie. Tegoroczny Piknik, pod hasłem "My i maszyny", potrwa do godz. 20:00.

"Jesteśmy cywilizacją maszyn. Skomplikowany most, stojący kilka kilometrów w górę Wisły od PGE Narodowego, to maszyna. Procesor w smartfonie albo rozruszniku serca któregoś z naszych piknikowych gości to też maszyna" – mówi prof. Łukasz A. Turski, jeden z inicjatorów i pomysłodawców wydarzenia. "W czasie pikniku przyjrzymy się im naprawdę z bliska, zajrzymy do ich świata" - dodaje.

To właśnie maszyny będą osią łączącą naukowe pokazy podczas 23. Pikniku Naukowego, który odbędzie się na Stadionie Narodowym. Czy umielibyśmy dziś żyć bez maszyn? Czy maszyny mogą myśleć? Co nas czeka w przyszłości? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć naukowcy oraz młodzi adepci nauki. Piknik można odwiedzać w sobotę w godz. 11 – 20 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W tym roku przestrzeń Pikniku Naukowego podzielona została na siedem stref tematycznych, w których odbędzie się ponad tysiąc pokazów.

W Strefie Przyszłości uczestnicy Pikniku znajdą wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. Jak zdradzają organizatorzy, będzie można tam m.in. spotkać niebieskiego humanoidalnego robota MelSon, który świetnie biega, ćwiczy sumo i potrafi precyzyjnie odwzorować ludzkie ruchy. W strefie będzie można też zobaczyć, jak w bioreaktorze dojrzewają wydrukowane w 3D narządy i samodzielnie przetestować możliwości łazika marsjańskiego HAL-062.

Z kolei w Strefie Zdrowia goście Pikniku zobaczą, jak działa współczesna medycyna. Zobaczą m.in. jak przebiegają zabiegi implantacji zastawki aorty, stymulatora serca, stabilizatora kręgosłupa - a nawet będą mogli samodzielnie przeprowadzić różne zabiegi na specjalnych symulatorach. Zaprezentowane zostaną też wynalazki ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym, takie jak nowoczesne protezy kończyn czy... egzoszkielety.

Strefa Kultowych Eksperymentów przywita natomiast uczestników najlepszymi, klasycznymi już pokazami popularnonaukowymi: pobieraniem odcisków palców, wyciskaniem prądu z ogórka czy przygotowywaniem cieczy superlepkiej. Miłośnicy majsterkowania będą mogli odwiedzić także strefę "Zrób to sam", gdzie czeka na nich możliwość zrobienia m.in. badającego atmosferę satelity, własnego robota R2D2 lub zabawkowego pojazdu recyklingowego Galimoto.

Najmłodsi uczestnicy Pikniku znajdą coś dla siebie w specjalnie dla nich przygotowanej Strefie Rodziny, gdzie będą mieli możliwość spotkania mówiących ludzkim głosem dinozaurów, opowiadających o sobie i swoich czasach. Z kolei w Strefie Cywilizacji będzie można się dowiedzieć, jak nauka tłumaczy relacje społeczne i rozwój naszej cywilizacji. Goście tej strefy wydrukują opisy XIX-wiecznych wynalazków i technologii, samodzielnie zrobią pranie i ubiją masło w średniowiecznym domu oraz samodzielnie zbadają wykop archeologiczny.

W Strefie Gości Zagranicznych uczestnicy znajdą natomiast dokonania naukowców z różnych krajów, np. kilkanaście wynalazków z Czechosłowacji, dawne i najnowsze osiągnięcia chińskich uczonych czy mechanizmy opisane jeszcze przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera al-Dżazariego.

Pełna mapa 23. Pikniku Naukowego dostępna jest pod adresem: http://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl/ 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022