Gruzja/ Para prezydencka odwiedziła polskie stanowisko archeologiczne w Fortecy Gonio

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził w środę polskie stanowisko archeologiczne w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. Polscy archeolodzy badają tam m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska.

"Polscy archeologowie starają się o kolejne miejsca do badań. Pan prezydent będzie wspierał te starania" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski dziennikarzom po wizycie na stanowisku archeologicznym.

Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu; od 2012 roku działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat.

W rzymskiej fortyfikacji znajduje się m.in. mozaika podłogowa, odsłonięta przez polskich archeologów w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych. Znaleziska dokonano w 2014 roku w Gonio (dawniej Apsaros) na południe od Batumi.

To pierwsze tego typu odkrycie w regionie Adżarii, autonomicznego rejonu w Gruzji ze stolicą w Batumi, i jedno z zaledwie kilku w Gruzji.

Rozpoznaniem rzymskiego fortu Apsaros Polacy - we współpracy z lokalnymi partnerami - zajmują się od czerwca 2012 roku. Specjalne badania geofizyczne umożliwiły zajrzenie pod powierzchnię ziemi bez wbicia łopaty. Polacy przeprowadzili też podwodny rekonesans w miejscu, gdzie znajdował się antyczny port i twierdza Petra Justiniana w pobliżu Kobuleti.

Po wizycie na stanowisku archeologicznym prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze.

Prezydent RP i jego małżonka przebywają z wizytą w Gruzji od poniedziałku. We wtorek Duda spotkał się z gruzińskimi liderami. Po rozmowach z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim obaj przywódcy podpisali deklarację o pogłębieniu wzajemnej współpracy. Duda spotkał się też z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze.

We wtorek prezydent złożył też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Spotkał się także z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych.

Powodem wizyty polskiego prezydenta w Gruzji jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

Za Batumi Magdalena Cedro (PAP)

mce/ jhp/ ap/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera