Uczelnie i instytucje

Rektor: UwB zbada, czy doszło do naruszenia przepisów przez wykładowcę

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu w Białymstoku zbada, czy doszło do naruszenia przez wykładowcę uniwersytetu uczelnianych przepisów dotyczących m.in. dostępności studiów dla osób niepełnosprawnych - zdecydował w środę rektor uczelni.

Chodzi o artykuł prof. Piotra Nowaka, który na początku stycznia ukazał się na łamach magazynu "Plus Minus" dziennika "Rzeczpospolita". W artykule pt. "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe" Nowak posługując się przykładem studenta z zespołem Aspergera i używając w jego kontekście określeń: "niepoczytalny", "chory psychicznie", "wariat", opowiedział się za potrzebą "ograniczonej dyskryminacji" takich osób w przestrzeni publicznej.

Publikacja ta wzbudziła dyskusję różnych środowisk. Kilka tysięcy osób podpisało się pod petycją-protestem skierowaną do redakcji "Rzeczpospolitej", zarzucając dziennikowi promocję postaw dyskryminujących i nawoływanie do selekcji studentów na polskich uczelniach. Redakcja dziennika nie podpisała się pod tezami autora artykułu.

Od stanowiska profesora odcięły się też wtedy oficjalnie władze uczelni. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski napisał w otwartym liście, że profesor Nowak wyraził w artykule "swoje indywidualne, prywatne oceny", z którymi władze uczelni się nie utożsamiają i się z nimi nie zgadzają.

Rektor podkreślił także, że uczelnia stara się od lat "maksymalnie otwierać na studentów z różnego typu niepełnosprawnościami i wyrównywać ich szanse edukacyjne i pomagać im". Ciborowski wyraził wówczas także ubolewanie, że "przedstawiciel kadry uniwersyteckiej publicznie wyraża opinie i poglądy, które mogą być odbierane jako podważające idee tolerancji i wrażliwości społecznej".

Jak poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, rektor uczelni prof. Robert Ciborowski podjął decyzję o rozpoczęciu procedury dotyczącej postępowania dyscyplinarnego wobec wykładowcy. "Postępowanie będzie prowadzone pod kątem ewentualnego naruszenia regulaminu studiów oraz uchwał Senatu UwB z 2009 roku dotyczących dostępności studiów dla osób niepełnosprawnych i rozwiązań ułatwiających studiowanie studentom niepełnosprawnym Uniwersytetu w Białymstoku" - dodała.

Dziedzik wyjaśniła, że zgodnie z przepisami najpierw na wniosek rektora rzecznik dyscyplinarny uczelni przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. Mówiła, że w zależności od jego wyników - "rzecznik może skierować do uczelnianej komisji dyscyplinarnej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i ukaranie pracownika". Dopiero ta komisja dyscyplinarna wydaje orzeczenie o ewentualnej karze dyscyplinarnej.

Dziedzik poinformowała też, że rektor podjął decyzję o organizacji szkoleń dotyczących pracy z osobami niepełnosprawnymi dla pracowników na wszystkich wydziałach. "Ich główny cel to podniesienie świadomości pracowników co do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami, narzędzi i metod pracy z nimi" - dodała rzeczniczka. (PAP)

swi/ kow/ agt/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera