O Bogu w kawiarni naukowej

O klasycznych argumentach za istnieniem Boga - ontologicznym, kosmologicznym i teleologicznym - opowie 24 listopada w Sopocie gość kawiarni naukowej prof. dr hab. Tomasz Szarek, matematyk teoretyk i filozof z Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp na spotkanie w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest wolny.

Jak przypomina w zapowiedzi spotkania animator kawiarni naukowej dr Tadeusz Zaleski, w 1980 roku, w jednym z artykułów w amerykańskim tygodniku "Times", można było przeczytać: "[...] ma miejsce cicha rewolucja myśli, której jeszcze dwie dekady wcześniej nikt nie mógł przewidzieć: Bóg wraca! Co ciekawsze, nie dzieje się to w kręgu teologów czy zwykłych wiernych [...], ale w kołach akademickich filozofów". Jedną z centralnych postaci tej rewolucji jest, zdaniem autora artykułu, Alvin Plantinga - amerykański filozof analityczny.

Gość kawiarni spróbuje zastanowić się, czy w ogóle możliwy jest racjonalny namysł

nad kwestią istnienia Boga, czy ta przynależy jedynie do sfery wierzeń religijnych nieobjętej refleksją filozoficzną.

Tomasz Szarek W 1992 roku ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, a w 1994 roku ukończył matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Śląskim. Trzy lata później uzyskał stopień doktora nauk matematycznych w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W 1999 roku ukończył studia filozoficzne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2004 roku zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim stopień doktora habilitowanego. W 2008 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk matematycznych.

Uczony zajmuje się teorią procesów stochastycznych, stochastycznymi układami dynamicznymi oraz teorią fraktali. Był profesorem wizytującym m.in. w Uniwersytecie w Chicago, Instytucie Couranta w Nowym Jorku, Uniwersytecie w Cambridge oraz Uniwersytecie w Toronto. Kilka lat mieszkał w L’Aquila we Włoszech, pracując na tamtejszym uniwersytecie. Zajmuje się filozofią - ostatnio wydał monografię "Alvin Plantinga i spory o istnienie Boga".

Spotkanie pod tytułem: "Współczesne dyskusje o dowodach na istnienie Boga" rozpocznie się 24 listopada o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 19.02.2025. Semiotyk, dyrektor MHP dr hab. Marcin Napiórkowski (L), historyk kultury dr Ada Arendt (P), historyk i ekolog prof. Adam Izdebski (2L), aktywistka ekologiczna Zuzanna Karcz (2P) podczas debaty: "Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?", 19 bm. w Muzeum Histoprii Polski w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Debata w Muzeum Historii Polski: Po co uczyć historii w czasie katastrofy klimatycznej?

  • 19.02.2025. Inauguracja projektów Teaming for Excellence w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Teaming for Excellence finansowane są przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa na rzecz badań i innowacji. (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera