Uczelnie i instytucje

Uniwersytet w Białymstoku - docelowo niemal cały w kampusie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Koncentracja niemal wszystkich wydziałów w kampusie - to plany nowych władz Uniwersytetu w Białymstoku na najbliższe lata. W poniedziałek ok. 13 tys. studentów tej uczelni zainaugurowało rok akademicki 2016/2017.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) jest największą uczelnią w regionie. Kształci studentów na dziewięciu wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale uczelni w Wilnie na Litwie. UwB w przyszłym roku będzie obchodził 20-lecie powstania uczelni, która działała wcześniej jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2015 roku otwarto kampus UwB. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

W najbliższych planach uczelni jest budowa w kampusie również biblioteki (dotychczasową kupił samorząd województwa podlaskiego - przyp. PAP) oraz obserwatorium astronomicznego. Obie inwestycje powinny być gotowe w ciągu dwóch lat.

Podczas poniedziałkowej inauguracji nowy rektor uczelni prof. UwB dr hab. Robert Ciborowski mówił, że władze chcą rozwijać infrastrukturę uczelni i w planach jest przeniesienie do kampusu niemal wszystkich wydziałów i sprzedaż nieruchomości na terenie miasta, w których poszczególne wydziały znajdują się obecnie. Chodzi m.in. o tzw. Dom Partii w centrum Białegostoku, siedzibę wydziałów filologiczego i historyczno-socjologicznego.

W dotychczasowej siedzibie pozostanie natomiast wydział prawa oraz wydział pedagogiczny (który wraz z adaptowanym na potrzeby rektoratu budynku stworzy tzw. mały kampus - przyp. PAP).

Ciborowski w swoim przemówieniu podsumował 20 lat działania uniwersytetu. Podkreślił, że na początku działalności uczelni było na niej sześć wydziałów, a teraz jest dziewięć. \"To może być symbol, jak szybko się rozwijamy\" - mówił.

Rektor podkreślił wyjątkowość zamiejscowego wydziału w Wilnie, gdzie kształci się ponad 500 studentów. Mówił, że władze będą ten wydział rozwijać, bo jest to misja uniwersytetu. \"Uważamy, że jesteśmy jedyną jednostką, która daje szanse i możliwości mniejszości polskiej na Litwie na rozwój, na naukę\" - powiedział.

Wśród innych sukcesów uczelni wymienił jakość kształcenia. Rektor podkreślił, że aż cztery wydziały mają kategorię A, uczelnia ma też więcej niż na początku uprawnień do nadawania stopni naukowych. Mówił też, że przez 20 lat udało się uniwersytetowi \"wychować własną kadrę akademicką\", która nadal się rozwija, zdobywa kolejne stopnie i - jak dodał - \"można się nią chwalić\". Za sukces uważa też - ciągle rozbudowywaną - ofertę edukacyjną.

Pytany przez PAP o wyzwania na ten rok akademicki, prof. Ciborowski powiedział, że będzie to wejście w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Mówił, że \"pozytywnie patrzy na zmiany\", ale - jak dodał - o szczegółach będzie można mówić, gdy te przepisy wejdą w życie.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 roku, wcześniej - jak informuje uczelnia - przez blisko 30 lat działał jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku na dziewięciu wydziałach naukę rozpoczęło ok. 13 tys. studentów i ponad 1,3 tys. pracowników, w tym ponad 750 nauczycieli akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera