Tego typu układy są już stosowane w wyrafinowanych czujnikach, ale dokonanie noblistów będzie miało kolosalne znaczenie w przyszłości - ocenił w rozmowie z PAP chemik, prof. Janusz Lipkowski
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych" trzem naukowcom: Jean-Pierre Sauvage\'owi, J. Fraserowi Stoddartowi oraz Bernardowi L. Ferindze.
"Bardzo się ucieszyłem, uważam, że to bardzo zasłużona nagroda dla doskonałych ludzi. (...) Nobel stawia kropkę nad +i+ w kwestii, którą się zajmują, i w tym, co ustalili" - powiedział PAP prof. Janusz Lipkowski z Instytutu Chemii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Jak wyjaśniał badacz, przez długi czas cząsteczki uważano za "coś martwego", podczas gdy nobliści skonstruowali z nich maszyny. Jednak określenie "maszyny" w kontekście odkryć noblistów "jest zbyt skromne", gdyż możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej - zastrzega profesor.
Zapytany o praktyczne zastosowanie odkryć noblistów naukowiec powiedział, że już dziś rozwiązania te stosowane są w wyrafinowanych czujnikach reagujących na zmianę otoczenia chemicznego. Jednak dopiero w przyszłości prace te będą miały "kolosalne znaczenie".
Dodał, że dokonania noblistów otworzyły chemię na zupełnie nowe kierunki.
Odnosząc się do samych noblistów prof. Lipkowski ocenił, że są to "ludzie całkowicie poświęceni swojej dziedzinie". Przypomniał, że Jean-Pierre Sauvage był wychowankiem Jeana-Marie Lehna - również noblisty w dziedzinie chemii (z 1987 r).
Natomiast J. Frasera Stoddarta prof. Lipkowski poznał już w 1980 r., gdy współorganizował konferencję o tematyce chemicznej w Polsce. "Wśród zaproszonych gości był m.in. Stoddart, już wówczas - sława" - wspomina naukowiec. W jego ocenie ten noblista "całkowicie żyje tym, co robi, od wielu lat".
PAP - Nauka w Polsce
szz/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.