03.08.2020
PL EN
03.10.2016 aktualizacja 03.10.2016

"Matematyczna bombonierka" najlepszą polską książką popularnonaukową

Dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami nagrody "Złota Róża" Festiwalu Nauki 2016. Nagroda przyznawana jest co roku najlepszej napisanej po polsku książce popularnonaukowej.

Złota Róża - Nagroda Festiwalu Nauki przyznawana jest co roku autorom książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. Organizatorami konkursu o nagrodę Złotej Róży są redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i Festiwal Nauki w Warszawie. Do danej edycji nagrody zgłaszać można było pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca roku minionego i 30 czerwca roku bieżącego. Nagrody przyznano podczas wykładu kończącego XX Festiwal Nauki w Warszawie.

W tym roku laureatami nagrody zostali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda. W swojej książce \"Matematyczna bombonierka - wielka księga zagadek\" zawarli wiele ciekawostek związanych z matematyką.

Książka podzielona jest na siedem części. Trzy pierwsze rozdziały: Liczby, Figury oraz Rozmaitości - jak streszczają we wstępie autorzy - są związane ze standardową matematyką. W kolejnym rozdziale przedstawiono historie ludzi, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój Królowej Nauk. Część książki dotyczy też niestandardowych zadań matematycznych i łamigłówek. Jest wreszcie rozdział z dowcipami i anegdotami.

W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele interesujących pytań, np. dlaczego nie dzielimy przez zero, jak zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby pi czy do czego służy sito Eratostenesa.

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda pracują w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok pracy naukowej od dawna zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki. Od ponad 25 lat regularnie wygłaszają liczne wykłady, przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, biorą udział w organizacji i zasiadają w jury rozmaitych konkursów matematycznych, przede wszystkim zaś piszą o matematyce. W dorobku mają kilkaset artykułów publikowanych nie tylko w miesięcznikach branżowych. Są autorami kilku książek.

Za osiągnięcia w popularyzacji matematyki otrzymali Wielką Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Dicksteina (1995) i Nagrodę Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006). Książki \"Bezmiar matematycznej wyobraźni\" i \"Diamenty matematyki\" zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora opublikowane w latach 1995-1998 z dowolnej dziedziny wiedzy i wyróżnione Nagrodą im. H. Steinhausa.

PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych XX Festiwalu Nauki w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020