Uczelnie i instytucje

CBA: nieprawidłowości przy zamówieniach na Politechnice Poznańskiej

Nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień publicznych za 5,6 mln zł wykazała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzona na Politechnice Poznańskiej. Sprawę ma zbadać Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował w poniedziałek, że kontrola dotycząca procedur podejmowania i realizacji decyzji w związku z udzielaniem wybranych zamówień publicznych. Chodzi o wydatki z lat 2012-16.

Agenci Biura ustalili, że uczelnia udzieliła zamówień publicznych o łącznej wysokości ponad 5,6 mln zł w niekonkurencyjnym trybie zapytania o cenę, bez spełnienia przesłanek jego zastosowania. Zamówienia dotyczyły m.in. usług ochrony mienia czy też usług stolarskich.

Zawiadomienie o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez kanclerza politechniki i jego zastępcę oraz kierownika działu zamówień publicznych trafiło do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Kanclerz Politechniki Poznańskiej dr inż. Janusz Napierała w rozmowie z PAP mówił, że według władz uczelni wszystko odbywało się zgodnie z prawem. "Ten tryb zamówień na Politechnice Poznańskiej stosowany jest już od kilkunastu lat, zgodnie jak uważaliśmy, z ustawą o zamówieniach publicznych" - powiedział.

"U nas jest taka procedura, że wszelkie zamówienia, które mają być wyemitowane są kierowane do działu zamówień publicznych i to dział zamówień publicznych wskazuje tryb, w jakim możemy dane zamówienie zgłosić. I tak też było w tych przypadkach" – podkreślił Napierała.

Jak zaznaczył, w wynikach kontroli przeprowadzanej przez CBA jest mowa wyłącznie o "możliwości naruszenia dyscypliny zamówień publicznych". "W związku z tym, jeśli nam pan Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych pozwoli, na co liczę, bo takie procedury dotychczas były – to będziemy przedstawiali nasze argumenty. Traktujemy tę sprawę jako jedną z wielu kontroli, które co pewien czas się u nas pojawiają" – dodał.

Kontrolę w poznańskiej uczelni prowadziła delegatura CBA w Lublinie. Biuro nie podaje na razie bliższych szczegółów sprawy. (PAP)

ajw/ rpo/ wkt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera