Nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień publicznych za 5,6 mln zł wykazała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzona na Politechnice Poznańskiej. Sprawę ma zbadać Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował w poniedziałek, że kontrola dotycząca procedur podejmowania i realizacji decyzji w związku z udzielaniem wybranych zamówień publicznych. Chodzi o wydatki z lat 2012-16.
Agenci Biura ustalili, że uczelnia udzieliła zamówień publicznych o łącznej wysokości ponad 5,6 mln zł w niekonkurencyjnym trybie zapytania o cenę, bez spełnienia przesłanek jego zastosowania. Zamówienia dotyczyły m.in. usług ochrony mienia czy też usług stolarskich.
Zawiadomienie o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez kanclerza politechniki i jego zastępcę oraz kierownika działu zamówień publicznych trafiło do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
Kanclerz Politechniki Poznańskiej dr inż. Janusz Napierała w rozmowie z PAP mówił, że według władz uczelni wszystko odbywało się zgodnie z prawem. "Ten tryb zamówień na Politechnice Poznańskiej stosowany jest już od kilkunastu lat, zgodnie jak uważaliśmy, z ustawą o zamówieniach publicznych" - powiedział.
"U nas jest taka procedura, że wszelkie zamówienia, które mają być wyemitowane są kierowane do działu zamówień publicznych i to dział zamówień publicznych wskazuje tryb, w jakim możemy dane zamówienie zgłosić. I tak też było w tych przypadkach" – podkreślił Napierała.
Jak zaznaczył, w wynikach kontroli przeprowadzanej przez CBA jest mowa wyłącznie o "możliwości naruszenia dyscypliny zamówień publicznych". "W związku z tym, jeśli nam pan Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych pozwoli, na co liczę, bo takie procedury dotychczas były – to będziemy przedstawiali nasze argumenty. Traktujemy tę sprawę jako jedną z wielu kontroli, które co pewien czas się u nas pojawiają" – dodał.
Kontrolę w poznańskiej uczelni prowadziła delegatura CBA w Lublinie. Biuro nie podaje na razie bliższych szczegółów sprawy. (PAP)
ajw/ rpo/ wkt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.