Szydło: musimy stawiać na innowacyjność, kreatywność i młodość

Premier Beata Szydło podkreśliła w środę w Krynicy, że Polska musi stawiać na innowacyjność, kreatywność, naukę i młodość. Podkreśliła, że nowe technologie powinny być obecne również w tradycyjnych gałęziach przemysłu, jak np. górnictwo.

Premier podczas Forum Ekonomicznego trwającego w Krynicy spotkała się z twórcami startupów. Podkreśliła, że za rozwój w jej rządzie odpowiada wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. "Oboje zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli chcemy, żeby Polska się rozwijała, żeby była konkurencyjna, żeby była w awangardzie rozwoju nie tylko Europy, ale i świata, a to jest nasz cel (...) to musimy stawiać właśnie na innowacyjność, musimy stawiać na kreatywność, musimy stawiać na rozwój, naukę, badania i przede wszystkim na młodość - zarówno tę odnoszącą się zarówno do wieku kalendarzowego, jak i młodość w spojrzeniu na świat" - podkreśliła premier Szydło.

Dodała, że Polska jest w sytuacji, w której może konkurować z najlepszymi na świecie, kiedy będzie lepsza od nich, będzie miała lepsze pomysły. "Możemy być od nich lepsi poprzez naszą właśnie pomysłowość, kreatywność i klimat dla biznesu" - oceniła szefowa polskiego rządu.

Podkreśliła, że Plan odpowiedzialnego rozwoju, który przygotował Morawiecki jest planem wielopłaszczyznowym, dotyczy różnych obszarów i dziedzin. Poświęcony jest zarówno rozwojowi tradycyjnych, jak i najnowocześniejszych przemysłów.

"Wszystko spina słowo rozwój, bo nawet, jeżeli dzisiaj mówimy o górnictwie - bardzo tradycyjnej gałęzi przemysłu - to chcemy, żeby to było górnictwo oparte na nowoczesnych technologiach" - powiedziała Szydło.

Dodała, że nowoczesne technologie powinny być także obecne w innych tradycyjnych gałęziach przemysłu. "To jest nasza przyszłość, to nie jest ani łatwe, ani nie będzie też działo się bardzo szybko" - zaznaczyła. Dodała jednak, że działania w tym kierunku już zostały podjęte.

Zwracając się do publiczności podkreśliła, że rząd potrzebuje innowacyjnych partnerów „żebyśmy ten świat zmieniali, budowali nowoczesne technologie, byśmy ten rozwój coraz bardziej napędzali”.

Zadeklarowała, że rolą rządu jest stwarzanie warunków dla ich pracy oraz pomoc w "wychodzeniu na zewnątrz" z projektami. "Jesteśmy zainteresowani tym, żeby wprowadzać wasze projekty, wasze pomysły do różnych obszarów, którymi zarządza państwo" - powiedziała premier Szydło. Jako przykład szefowa rządu przywołała projekt tanich interaktywnych tablic edukacyjnych, który przy wsparciu MEN może być rozwijany w szkołach.

W pawilonie Polskiego Funduszu Rozwoju na terenie Forum Ekonomicznego Beata Szydło oglądała projekty opracowane przez polskie startupy, np. drukarki 3D, czy dynamo wytwarzające o wiele więcej prądu, niż tradycyjne urządzenie tego typu. „Do niedawna wiele z tych projektów, które miałam okazję tu zobaczyć, wydawały się ze sfery świata fantastycznego, opisywanego w literaturze fantastyczno-naukowej (...) To pokazuje jak szybko zmienia się rzeczywistość, w której funkcjonujemy i przy dobrym klimacie wokół takich projektów można dużo osiągnąć” - oceniła.

Gospodarz spotkania, wicepremier Morawiecki dziękując szefowej rządu za odwiedzenie pawilonu ocenił, że jest ona „najprawdziwszym ambasadorem innowacyjności i unowocześniania polskiej gospodarki, adwokatem numer jeden tak ważnej sprawy jak innowacyjność i nowoczesność”.

Szydło wyraziła nadzieję, że podczas przyszłorocznego Forum Ekonomicznego pawilon z nowoczesnymi polskimi innowacjami będzie przynajmniej dwukrotnie większy.(PAP)

rgr/ mhr/ pro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera