Ruszył pierwszy polski projekt archeologiczny w Omanie

Pierwsze prace terenowe polskich archeologów w Omanie. Fot. Łukasz Rutkowski/CAŚ UW
Pierwsze prace terenowe polskich archeologów w Omanie. Fot. Łukasz Rutkowski/CAŚ UW

Starożytne relikty budowli obronnych i monumentalnych grobowców bada zespół warszawskich archeologów w rejonie miejscowości Qumairah w Omanie na Półwyspie Arabskim.

"Oman jest krajem słabo rozpoznanym pod względem archeologicznym. Regularne wykopaliska rozpoczęły się w tym kraju dopiero w latach 70. XX wieku" - wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Łukasz Rutkowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW), kierownik prac terenowych. Projekt prowadzi prof. Piotr Bieliński.

Miejsce prac zostało zaproponowane polskim specjalistom przez omańską służbę starożytności, z uwagi na to, że dotąd nie było objęte żadnymi badaniami archeologicznymi. Dlatego pierwszy sezon prac, który odbył się pod koniec 2015 roku, upłynął na tzw. survey\'u. W jego ramach naukowcy zainwentaryzowali część widocznych w terenie obiektów architektonicznych i wykonali wstępne plany obszaru.

"Odnotowaliśmy konstrukcje z różnych okresów - począwszy od neolitu a skończywszy na takich sprzed kilkuset lat. Szczególnie interesujące są dwie wieże stojące przy wejściu do badanej przez nas doliny, które być może pełniły funkcję obronną" - dodaje naukowiec.

W czasie najbliższego wyjazdu, który odbędzie się jesienią br., naukowcy planują rozpocząć wykopaliska. Skupią się na rozpoznaniu cmentarzyska okrągłych kamiennych grobowców o średnicy ok. 10 m, które najprawdopodobniej w swej oryginalnej postaci przybierały formę wieży. Wiek tych konstrukcji wstępnie oszacowano na ok. 5 tys. lat. Badacze będą również poszukiwać pozostałości osad, które należy łączyć z czasem funkcjonowania cmentarzyska. Zdaniem badaczy konstrukcje te są przykryte ruinami późniejszych zabudowań.

Dr Rutkowski nie wyklucza, że badana górska dolina pełniła ważną rolę w starożytnym handlu, o czym świadczy jej położenie na szlaku lądowym w połowie drogi pomiędzy Zatoką Perską a Oceanem Indyjskim. Ze starożytnej krainy Magan (identyfikowanej z dzisiejszym Omanem) importowano do Międzyrzecza miedź - wynika z mezopotamskich źródeł pisanych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera