Dwa grobowce odkryli archeolodzy w Asuanie

Dwa grobowce z okresu późnego, czyli sprzed ponad 2 tys. lat, odkrył zespół egipskich archeologów w Asuanie w Górnym Egipcie. O odkryciu poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Znaleziska dokonano na pustyni na zachodnim brzegu Nilu obok mauzoleum Aga Chana III, szyickiego duchownego, które wzniesiono po jego śmierci w poł. XX w.

Oba wykute w skale grobowce mają podobny układ wewnętrzny - wyjaśnił dyrektor generalny Zabytków Asuanu i Nubii, Nasr Salama. Składają się z prostokątnego w planie frontowego pomieszczenia, z którego wiodą schody do szybu grobowego zakończonego komorą grobową. W obu z nich archeolodzy znaleźli pozostałości drewnianych sarkofagów i mumii.

Archeolodzy zwracają uwagę na bardzo słaby stan zachowania grobowców. Na żadnym z nich nie zachowały się malowidła czy zdobienia.

Okres późny (747-332 lat p.n.e.), z którego pochodzą oba grobowce, to czas, kiedy Egiptem rządzili obcy władcy, w tym tzw. czarni faraonowie - najeźdźcy z Nubii (obecny Sudan). W tym okresie Egipt najeżdżali też Asyryjczycy i Persowie.

Znalezisko dokonano w czasie prac zespołu Ministerstwa Starożytności Egiptu - Asuańskiej Szkółki Wykopaliskowej (Aswan Field School). Jak wyjaśnia Adel Tohamy, kierownik przedsięwzięcia, celem szkółki jest szkolenie archeologów i konserwatorów, tak by stosowali nowoczesne techniki wykopaliskowe, dokumentacyjne i renowacyjne. (PAP)

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera