Wyhodowana w warunkach laboratoryjnych skóra myszy po przeszczepieniu wytworzyła gruczoły potowe i pokryła się sierścią – informuje pismo "Science Advances”.
Skórę wyhodowaną przez japoński zespół doktora Takashiego Tsuji z Riken Centre for Developmental Biology w Kobe z powodzeniem przeszczepiono myszom. Skórę uzyskano z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC), które powstały z komórek dziąseł myszy. Składa się ona z wielu warstw i ma zarówno gruczoły potowe, jak i mieszki włosowe.
Biorcami były pozbawione owłosienia myszy z osłabionym układem odpornościowym. Przeszczepy dobrze się przyjęły - pojawiły się na nich włosy. Zdaniem autorów badań w ciągu 5-10 lat podobne przeszczepy w pełni funkcjonującej skóry można będzie wykonywać u ludzi - na przykład osób poparzonych. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na wyhodowanie w pełni funkcjonalnej skóry.
Oprócz przeszczepów wyhodowana z komórek macierzystych owłosiona skóra może znaleźć zastosowanie przy testowaniu produktów kosmetycznych czy leków dermatologicznych. Pozwoliłoby to ograniczyć badania przeprowadzane na zwierzętach.(PAP)
pmw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.