Hormony ze środków antykoncepcyjnych zmieniają geny ryb

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przenikające do zbiorników wodnych ścieki zawierające etynyloestradiol (EE2), hormon zawarty w wielu tabletkach antykoncepcyjnych, mają negatywny wpływ na zachowanie i równowagę genetyczną ryb - informuje serwis EurekAlert.

Ryby mają więcej receptorów estrogenowych niż ludzie, przez co są szczególnie narażone za szkodliwe działanie estrogenu przedostającego się do zbiorników wodnych. Podczas swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji skoncentrowali się na trzech gatunkach - łososiu, pstrągu i płoci.

"Nawet niewielkie stężenie EE2 w wodzie ma wpływ zarówno na zachowanie, jak i genetykę ryb. Wcześniejsze badania wykazały, że z powodu tego hormonu u ryb występują problemy z rozmnażaniem. Może to doprowadzić do zniknięcia całych populacji ryb oraz odbić się na kształcie ekosystemów" - mówi autorka badań Lina Nikoleris.

W przypadku obserwowanych ryb zmiany o podłożu endokrynnym powodowały trudności ze zdobywaniem pożywienia.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną odbijają się także na zdrowiu przyszłych pokoleń, nawet jeśli nie miały one bezpośredniego kontaktu z tymi substancjami - podkreśla Nikoleris.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera