Staże studenckie w branży transportowej i informatycznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci logistyki i informatyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będą odbywać praktyki i staże w firmach, specjalizujących się w tych branżach. Dzięki temu mogą też już w czasie studiów poznać swojego przyszłego pracodawcę.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Julita Ślusarczyk, takie możliwości dla studentów wynikają z umów, jakie podpisała rzeszowska uczelnia z lubelską firmą informatyczną Infinite oraz z krajowym liderem na rynku transportu, spedycji i usług logistycznych OMEGA Pilzno.

Są to już kolejne przedsiębiorstwa, w których studenci tej uczelni mogą poszerzać swoją wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności. Od wielu lat partnerem uczelni jest m.in. Lufthansa. Dzięki współpracy z nią studenci jedynej w Polsce anglojęzycznej specjalności Aviation Management - zarządzanie lotnictwem mają możliwość np. odbywania praktyk w międzynarodowych portach lotniczych.

„Zbliżenie do siebie światów nauki i biznesu jest podstawą innowacyjnej gospodarki, którą staramy się zbudować w Polsce. Z tego powodu rzeszowska WSIiZ od czasu powstania stawia przed sobą za zadanie nawiązywanie współpracy z innowacyjnymi i prężnie rozwijającymi się firmami” – zaznaczyła rzeczniczka.

W ramach współpracy studenci będą mieli możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez pracowników tych firm, czyli osoby z doświadczeniem praktycznym, a także zyskają szansę na poznanie przyszłego pracodawcy już podczas studiów. Równie istotnym efektem partnerstwa będzie dostosowanie programu studiów do wymogów rynku pracy. Z kolei przedsiębiorcy zyskują m.in. nowe rozwiązania technologiczne, odpowiednio wykwalifikowaną kadrę i dostęp do najnowszych badań.

Na współpracy z firmą transportową zyskają przede wszystkim studenci logistyki, którzy będą mogli wziąć udział w zajęciach i szkoleniach, które poprowadzą pracownicy firmy, czyli praktycy z wieloletnim doświadczeniem w branży TSL. Będą to np. certyfikowane warsztaty z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania wspomagającego procesy logistyczne.

Ponadto pracownicy tej firmy zaktualizują program studiów kierunku logistyka oraz przygotują plany staży i praktyk dla studentów i absolwentów uczelni. Dla studentów logistyki przewidziano 480 godzin praktyk w firmie transportowej, w czasie których zapoznają się oni z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Będą mieli także możliwość zdobycia wiedzy i materiałów, niezbędnych do napisania pracy dyplomowej.

Na porozumieniu zyska też firma, która będzie mogła korzystać m.in. z najnowszych wyników badań i doradztwa kadry naukowej uczelni, innowacyjnych rozwiązań informatycznych, a także z ponad 80 laboratoriów specjalistycznych WSIiZ i wieloletniego doświadczenia w zarządzaniu.

„Uczelnia zaś, oprócz rozwoju naukowego studentów i pracowników, zyskuje doświadczenie ze strony przedstawicieli świata biznesu w obszarze dydaktyki, jakości kształcenia i kierunku prac naukowo-badawczych” – wymienił rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prof. Tadeusz Pomianek.

Ślusarczyk podkreśliła, że niewątpliwą korzyścią dla studentów będzie także szansa na zdobycie pracy w przyszłości w tej firmie. Jej szef bowiem nie wyklucza możliwości zatrudniania najlepszych studentów uczelni.

„Oczekujemy wykwalifikowanych, dobrych i ambitnych kandydatów, którzy w przyszłości będą tę firmę rozwijać. Mamy duże ambicje rozwojowe, a bez wykwalifikowanej kadry nie będziemy w stanie realizować naszych celów” – zauważył prezes firmy z Pilzna Adam Godawski.

Z kolei na umowie z lubelską firmą najwięcej skorzystają studenci informatyki, szczególnie ci, którzy wybrali specjalność programowanie, ale także studenci innych kierunków, m.in. ekonomii.

„Oczywiście, największe zapotrzebowanie w naszej firmie jest na dobrych specjalistów od programowania. Niemniej jednak potrzebni są pracownicy posiadający inne kwalifikacje, m.in. do działu wdrożeń czy do działu sprzedaży” – mówił Jarosław Trzpiel z lubelskiej firmy.

Studenci będą mieli możliwość nie tylko odbywania praktyk i staży w lubelskiej firmie, ale też połączenia ich z realizacją prac dyplomowych. Będą również mogli brać udział w realizacji zleceń komercyjnych w firmie, przez co zyskają doświadczenie praktyczne w branży, co może w przyszłości zaowocować podczas poszukiwania pracy.

Lubelska spółka zajmuje się tworzeniem rozwiązań informatycznych dla biznesu – elektronicznej wymiany danych, integracji Business to Business czy systemów archiwizacji danych. Pierwsze warsztaty, które ruszą już w najbliższym czasie będą dotyczyć tematyki baz danych.

„Niewykluczone, że w kolejnych semestrach praktycy z lubelskiej spółki będą prowadzić na uczelni regularne zajęcia” – dodała Ślusarczyk.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBA zatrzymało trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie ws. Collegium Humanum

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sądownictwie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera