Ministrowie ośmiu państw Unii Europejskiej - w tym z Polski - zaapelowali o zwiększenie roli badań w planach pracy Komisji Europejskiej w 2016 r. W liście skierowanym do unijnego komisarza podkreślają, że Europa powinna zwiększyć swoje wydatki na ten sektor do 3 proc., inaczej osłabi swoją pozycję w stosunku do światowych liderów gospodarczych.
"Z ministrami nauki z ośmiu państw UE domagamy się zwiększenia roli badań i innowacyjności w planach pracy Komisji Europejskiej w 2016 r." - napisała w poniedziałek na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
O zwrócenie uwagi na sektor badań i rozwoju w polityce Unii Europejskiej, zaapelowała ona w liście skierowanym do komisarza ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa, wspólnie z ministrami siedmiu innych europejskich krajów. Oprócz Kolarskiej-Bobińskiej list podpisali również ministrowie z Hiszpanii, Bułgarii, Portugalii, Grecji, Francji, Włoch oraz Słowenii.
Jak czytamy w liście ministrów, priorytetem w polityce Komisji Europejskiej jest zwiększanie liczby miejsc pracy, osiągnięcie wzrostu gospodarczego i nowych inwestycji. "Jednak, aby osiągnąć ten cel Europa musi bez wątpienia zwiększyć swoje nakłady na sektor badań i rozwoju" - piszą europejscy ministrowie.
Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że zwiększenie wydatków w tym sektorze do 3 proc. unijnego PKB doprowadzi do stworzenia 3,7 mln miejsc pracy i zwiększenia rocznego dochodu o 800 mld euro. Tymczasem od piętnastu lat europejskie wydatki na rozwój badań i innowacyjności nie poprawiły się. Zdaniem sygnatariuszy listu, bez uwzględnienia tych działań w swoich planach, Unia Europejska może narazić się na osłabienie swojej pozycji w stosunku do światowych liderów gospodarczych skupiających się na innowacjach.
Dobrym przykładem mogą być Chiny, które regularnie przez piętnaście lat wspierały sektor badań i rozwoju, dzięki czemu ich nakłady na ten sektor sięgnęły 2,09 proc. PKB. Z roku na rok rośnie też liczba pochodzących z Chin publikacji naukowych, kończących studia naukowców i inżynierów, uzyskanych patentów.
Apel państw unijnych to reakcja na list przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana-Claude’a Junckera, w którym znalazły się m.in. plany inwestycji na rok 2016. Wśród opisywanych działań niewiele dotyczyło badań naukowych, rozwoju technologicznego oraz innowacji.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.