Minister nauki zaapeluje do rektorów ws. pomocy dla uchodźców

Fot. PAP/ Marcin Obara 17.09.2015
Fot. PAP/ Marcin Obara 17.09.2015

Minister nauki zwróci się w piątek do rektorów uczelni z prośbą o zgłaszanie inicjatyw dotyczących pomocy uchodźcom z Syrii i będzie koordynować te inicjatywy. Przedstawi też rozporządzenie, które ułatwi przyjmowanie uchodźców na studia.

"Zwrócę się do rektorów z pismem z podziękowaniem za inicjatywy, które już powstały, i z prośbą o zgłaszanie innych inicjatyw" - powiedziała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska w piątek na konferencji prasowej.

Gotowość przyznania uchodźcom z Syrii, którzy zostaną przyjęci przez Polskę, ok. 10 stypendiów umożliwiających studia, zaoferował dotychczas Uniwersytet Warszawski (UW). Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) zadeklarowała przyjęcie 20 uchodźców.

Kolarska-Bobińska podkreśliła, że jej resort chce koordynować kolejne uczelniane inicjatywy, i że pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Urzędem ds. Cudzoziemców. Dodała, że inicjatywy pomogą rządowi polskiemu sformułować kryteria przy programie relokacji i przesiedleń. "Będzie wiadomo, ile miejsc, na jakich uczelniach, na jakich kierunkach, będzie to konkretna oferta do bardzo konkretnych osób, będących w sytuacji relokacji i przesiedlenia" - powiedziała.

W czwartek 24 września zostanie przedstawione rozporządzenie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego ws. nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz ws. potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia. Dokument wejdzie w życie 8 października, i - zdaniem minister - znacznie ułatwi proces integracji uchodźców.

Jest to rozporządzenie ułatwiające uznanie wykształcenia na podstawie informacji, które przedstawi uchodźca - tłumaczyła Kolarska-Bobińska.

Reguluje też zasady dotyczące nostryfikacji dyplomów, a także formalne kwestie przyjmowania na studia osób, które nie są w stanie przedstawić dokumentów, wymaganych tradycyjnie podczas rekrutacji. "Będzie można przedstawić jakiekolwiek dokumenty, jakie posiada osoba przebywająca. To nie musi być dyplom ukończenia danej szkoły; to będzie zbiór informacji, bo uchodźcy często uciekali w takiej sytuacji, że nie zapakowali do plecaka wszystkich swoich dyplomów" - mówiła Kolarska-Bobińska.

Temat pomocy uchodźcom będzie również poruszony na najbliższym posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - zapowiedział rektor UW, prof. Marcin Pałys.

Kolarska-Bobińska zapowiedziała też, że poprosi rektorów o współpracę z organizacjami studenckimi. "Wydaje mi się, że trzeba wciągać organizacje studentów w pomoc dla tych uchodźców. To ważne, kiedy człowiek wchodzi w obce środowisko, ma trudności z językiem, z obyczajami - aby z jednej strony pomóc mu nauczyć się języka, ale też pomóc mu poruszać się po naszym środowisku kulturowym, uczelnianym" - podkreślała.

Minister oceniła, że te i kolejne inicjatywy uczelni ułatwią asymilację uchodźców.

Według przedstawionej w czwartek deklaracji, Uniwersytet Warszawski jest gotowy przyjąć ok. 10 Syryjczyków od roku akademickiego 2016/2017. Przewidziano dla nich stypendia pokrywające koszty kształcenia (czyli ewentualne czesne), mieszkanie w domu akademickim i stypendium socjalne. Na UW uchodźcy (ok. 20 osób, a z czasem więcej) będą mogli też wziąć udział w kursach języka polskiego i kultury polskiej organizowanych przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum".

W piśmie do minister nauki rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka, zadeklarował z kolei, że jego uczelnia jest w stanie przyjąć dwudziestu uchodźców-studentów i zapewnić im kształcenie w pełnym cyklu (pięć lat), a także zagwarantować im zamieszkanie i utrzymanie w tym czasie. "Środki, które chcę wygospodarować na ten cel, pochodzić będą ze środków własnych uczelni, a więc funduszy przez nas zarobionych" - napisał.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera