Dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz z Uniwersytetu w Białymstoku wygrała konkurs Rzecznika Praw Obywatelskich na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk prawnych poświęconą problematyce wykluczenia społecznego. Laureatka podjęła temat aktywności osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym.
Zwycięską pracę pt. „Wypadek w komunikacji z udziałem osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabowidzących. Studium prawno-kryminologiczne” dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz napisała pod kierunkiem dr hab. Ewy M. Guzik-Makaruk. Obroniła ją w lutym 2015 r.
Jak można przeczytać w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, rozprawa autorstwa dr Jurgielewicz-Delegacz pokazuje wybraną problematykę w sposób "rzetelny i wielopłaszczyznowy". Tematyka jest niszowa, aktualna oraz doniosła społecznie. Jak wskazała autorka w nagrodzonej dysertacji, z jednej strony wzrost aktywności osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym jest zjawiskiem pożądanym, co jest możliwe dzięki rozwojowi techniki, w tym możliwości korzystania z pomocy elektronicznych: interaktywnych map czy elektronicznych lasek. Z drugiej jednak strony osoby niepełnosprawne narażone są na wypadki w komunikacji.
"W nagrodzonej pracy autorka przeprowadziła rozważania teoretyczne, mające na celu przybliżenie aspektów niepełnosprawności i jej definicji na gruncie prawa międzynarodowego i krajowego, czy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; autorka dokonała także wnikliwej charakterystyki przestępstwa wypadku w komunikacji, zarówno w ujęciu historycznym, a także na tle obowiązujących przepisów. Dodatkowo praca zawiera badania empiryczne - ukierunkowane na zbadanie skali i przyczyn wypadków drogowych z udziałem osób niewidomych i słabowidzących" - czytamy w komunikacie RPO.
Uroczystość wręczenia nagrody laureatce odbyła się w Biurze RPO. Praca dr Emilii Jurgielewicz-Delegacz zostanie opublikowana nakładem Wydawnictwa Rzecznika Praw Obywatelskich.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.