Leki dermatologiczne mogą pomóc na stwardnienie rozsiane

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeciwgrzybiczy mikonazol oraz stosowany w leczeniu egzemy steroid klobetazol mogą się okazać skuteczne w przypadku stwardnienia rozsianego – informuje „Nature”.

W stwardnieniu rozsianym (SM) układ odpornościowy atakuje osłonkę mielinową pokrywającą nerwy. Uniemożliwia to prawidłowe przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym, co prowadzi do postępującej niepełnosprawności. Obecnie stosowane leki mogą spowolnić proces chorobowy lub zahamować go, jednak raz zniszczona mielina nie odtwarza się.

Zespół doktora Paula Tesara z Case Western Reserve School of Medicine (USA) natrafił na mikonazol i klobetazol analizując działanie ponad 700 istniejących leków i szukając takiego, który pobudzałby powstawanie nowej mieliny w układzie nerwowym.

Jak wykazały wstępne badania przeprowadzone na zwierzętach, mikonazol i klobetazol zmniejszyły zakres uszkodzeń komórek oraz paraliżu obserwowanego przy stwardnieniu rozsianym. Pobudziły również wzrost nowej osłonki mielinowej chroniącej nerwy. Laboratoryjne próby dotyczące hodowli komórek sugerują, że oba leki mogłyby działać także na ludzi.

Eksperci zaznaczają, że mimo tych korzystnych wyników chorzy nie powinni podejmować prób leczenia się na własna rękę. Niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie obecnie dostępnych postaci leków przeznaczonych do stosowania na skórę (głównie maści i kremów) może raczej spowodować dodatkowe problemy zdrowotne niż złagodzić objawy stwardnienia rozsianego. Przed ewentualnym wprowadzeniem obu leków do praktyki trzeba przeprowadzić badania kliniczne dotyczące ich działania na ludzi (choć w przypadku grzybic i egzemy okazały się bezpieczne). Trzeba będzie opracować taką postać leku, która pozwoli skuteczniej wprowadzić je do układu nerwowego. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera