Implant daje szczurom nowy zmysł

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wszczepiony do mózgu implant geomagnetyczny pozwala ślepym szczurom przejść przez labirynt - informuje New Scientist.

Wszczepienia i przetestowania ważącego 2,5 grama implantu, który reaguje na ziemskie pole magnetyczne jak elektroniczny kompas, dokonał zespół naukowców z uniwersytetu w Tokio, na którego czele stoi Yuji Ikegaya. Podobne czujniki instalowane są w smartfonach, jednak ten wszczepiony wyposażono w elektrody wprowadzone do kory wzrokowej - części mózgu odpowiedzialnej za widzenie.

Jeśli szczur kieruje głowę na północ, pobudzana jest kora czołowa po prawej stronie, jeśli na południe – po lewej. Dzięki temu niewidomy szczur tworzy w mózgu magnetyczną mapę swojego otoczenia.

Jak wynika z badań, szczury szybko uczą się korzystać z całkowicie nienaturalnego “zmysłu” i znajdować dzięki niemu pokarm w prostym labiryncie równie sprawnie, co widzące i znacznie szybciej niż niewidzące szczury bez dodatkowego zmysłu.

Możliwe, że ludzie także są zdolni do podobnej adaptacji, co pozwoliłoby pomóc np. osobom niewidomym czy sparaliżowanym, a nawet wyposażyć zdrowe osoby w dodatkowe zmysły odbierające ziemskie pole magnetyczne, ultrafiolet, fale radiowe czy ultradźwięki. „Czujniki ultradźwiękowe oraz wykrywające fale radiowe mogłyby znaleźć zastosowanie w komunikacji międzyludzkiej kolejnej generacji" – snuję wizje Ikegaya. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera