Kraków szykuje się na Tydzień Ewolucji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Serię wykładów dotyczących ewolucji przygotowują naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Tygodnia Ewolucji. Wykłady odbywać się będą między 13 a 17 kwietnia.

W ramach tygodnia ewolucji przewidziano prelekcję prof. Adama Łomnickiego o tym, czy teoria ewolucji to "dogmat czy zmowa elit”, dr Magdalena Zagalska-Neubauer opowie o życiu intymnym w kolonii. Z kolei dr Aneta Arct da wykład “Ewolucja dla zakochanych - strategie wyboru partnera”, a prof. Krzysztof Spalik szykuje prelekcję pt. “Z igły widły, czyli ewolucja na wyspach”. W programie obchodów Tygodnia Ewolucji jest też wykład prof. Jana Kozłowskiego “Czy dzięki ogniowi staliśmy się Homo sapiens?”.

Wykłady odbywają się codziennie między 13 a 17 kwietnia w godzinach 16.15-17.30 w Auli Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ulicy Oleandry), a wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dodatkowo w ramach Tygodnia Ewolucji odbędzie się seria warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie będą mieć niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska pracy naukowej i odkryć prawa rządzące ewolucją roślin i genetyką zwierząt.

W ramach warsztatów z ewolucji roślin naukowcy pokażą niesamowite przystosowania roślin do radzenia sobie z najtrudniejszymi warunkami stresowymi. Uczestnicy poznają rośliny, które trują, pożerają, strzelają i tyją. W trakcie zajęć będzie też okazja, by odwiedzić Ogród Botaniczny UJ pod okiem specjalisty oraz samodzielnie zanurkować w świat mikroskopii, aby na własne oczy zobaczyć przebiegłość roślin.

Z kolei warsztaty z genetyki molekularnej przybliżą codzienną pracę genetyka i biologa molekularnego. Goście poznają techniki laboratoryjne służące do analizy DNA, czyli materiału genetycznego (takie same jak te stosowane w genetyce medycznej czy kryminalistyce). Uczestnicy zajęć własnoręcznie wypróbują wszystkie techniki, o jakich będzie mowa - będą także mieli okazję poznać sprzęt stosowany w laboratorium molekularnym.

Wydarzenie organizują Instytuty Nauk o Środowisku oraz Botaniki UJ. Szczegóły znajdują się na stronie Tygodnia Ewolucji 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera