Do 20 marca krakowscy studenci architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych mogą zgłaszać prace na konkurs „Zielona inwestycja”. Zainteresowani muszą zaprojektować park naturalistyczny, który powstałby na sześciohektarowej działce w Krakowie-Branicach.
W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne lub maksymalnie trzyosobowe zespoły. Prace - w formie kolorowej planszy o formacie 100x70 cm w tubie lub teczce oraz w formie elektronicznej na płycie CD - należy składać w sekretariacie Instytutu Architektury Krajobrazu w Krakowie.
Na zwycięzcę czeka staż u Miejskiego Architekta Krajobrazu w krakowskim magistracie oraz nagrody rzeczowe.
Pierwsze nasadzenia w parku – zgodnie z koncepcją zwycięskiej pracy - planowane są jeszcze tej wiosny. „Plan zagospodarowania terenu przy ul. Branickiej jest innowacyjny w skali europejskiej. Na ogół najpierw powstają koncepcje zagospodarowania infrastruktury technicznej danego obszaru, a nie plany rozmieszczenia zieleni. Park w Branicach najpierw będzie miał plan parku naturalistycznego” - powiedział PAP Wojciech Bobek, opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Arboris” Politechniki Krakowskiej, które wraz z miastem Kraków organizuje konkurs.
Branice leżą na terenie Nowej Huty, od 1951 r. należą do Krakowa. Obecnie obszar przy ul. Branickiej jest gminnym nieużytkiem. „Chodzi o to, aby nie dopuścić do tego, by teren ten zarósł. W przyszłości będzie to doskonałe miejsce na spacery, spędzenie wolnego czasu” – powiedział Bobek.
Studencka kompozycja nasadzonych drzew i krzewów powinna funkcjonować w terenie samodzielnie, jako docelowe zagospodarowanie. „Uczestnicy konkursu muszą stworzyć projekt naturalnego parku, złożonego z gatunków rodzimych. Park wkomponowany w otoczenie ma sprawiać wrażenie, jakby był tam od zawsze” - powiedziała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu, Ewa Olszowska-Dej. Jak dodała, studenci powinni w projektach uwzględnić miejsca na place zabaw, alejki, polany.
PAP - Nauka w Polsce
bko/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.