Uczelnie i instytucje

Ośrodek Badawczy "CEBEA" włączony do Politechniki Krakowskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budowy Urządzeń Chłodniczych "CEBEA" został włączony do Politechniki Krakowskiej. Dla ośrodka to szansa na kontynuację działalności, dla uczelni na poszerzenie bazy badawczej i dydaktycznej oraz organizację ciekawych praktyk dla studentów.

To pierwsze w Polsce połączenie instytutu badawczego i uczelni publicznej na podstawie ustawy z 2010 r. o instytutach badawczych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała premier Ewa Kopacz.

Starania o włączenie „CEBEA” do Politechniki Krakowskiej trwały od 2012 r. Komisja powołana przez ministra gospodarki, która oceniała sytuację ośrodka, rozważała różne warianty, w tym także jego likwidację. Ostatecznie komisja uznała, że najlepszym rozwiązaniem jest włączenie „CEBEA” w struktury uczelni, bo zachowany zostanie kilkudziesięcioletni dorobek inżynierski ośrodka, który od 2011 r. pełni funkcję instytutu badawczego.

„Dla pracowników >>CEBEA<< najważniejszym z pozytywnych efektów włączenia do PK jest utrzymanie pracy zgodnej z wykształceniem i kompetencjami. Ich dołączenie do zespołów badawczych PK wzmocni potencjał naukowy uczelni. To są pracownicy o dużym doświadczeniu, znający potrzeby otoczenia gospodarczego i mający wiedzę o wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych do praktyki przemysłowej” – powiedział PAP rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

Dodał, że uczelnia pozyska też nowe obiekty, w których będzie mogła prowadzić badania naukowe i zajęcia ze studentami, zarówno w Krakowie jak i w Bochni, gdzie działa Zakład Produkcji Doświadczalnej \"CEBEA\", zajmujący się produkcją urządzeń chłodniczych. Politechnika uzyska także dostęp do unikatowych zasobów bibliotecznych ośrodka, w tym cennej dokumentacji technicznej.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budowy Urządzeń Chemicznych \"Cebea\" w Krakowie został stworzony w 1971 r. po przekształceniu istniejącego od 1946 r. Centralnego Biura Konstrukcyjnego Urządzeń Chemicznych. W 1981 r. ośrodek przejął Zakład Budowy Prototypów i Urządzeń Chłodniczych w Bochni i utworzył tam Zakład Produkcji Doświadczalnej.

Od 2011 roku \"CEBEA\" pełni funkcję instytutu badawczego, ale w ostatnich latach nie prowadził badań naukowych i prac rozwojowych, utrzymując się ze środków pochodzących ze sprzedaży produkowanych w Bochni urządzeń chłodniczych oraz z wynajmu budynku przy ul. Lea w Krakowie.

W 2014 r. w ośrodku pracowały 92 osoby: 25 w Krakowie i 67 osób w Zakładzie Produkcji Doświadczalnej w Bochni. Po włączeniu do PK będą one mogły uczestniczyć w pracach naukowych prowadzonych przez uczelnię i będą miały dostęp do uczelnianych laboratoriów.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera