Internauci mogą wybrać najlepszego studenta z zagranicy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

22 zagranicznych studentów walczy o zwycięstwo w konkursie Interstudent - na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Tym razem swojego faworyta może wybrać też publiczność w internetowym głosowaniu. Głosowanie trwa do północy 15 stycznia.

Konkurs Interstudent, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, kierowany jest do zagranicznych studentów studiujących w polskich uczelniach, zarówno na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W konkursie mogą uczestniczyć studenci uczelni publicznych i niepublicznych, uczący się w języku polskim i obcym. Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce, czy też udział w ciekawych projektach badawczych.

Trzech najlepszych studentów zagranicznych - w kategorii studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich - wyłoni kapituła konkursu, która może przyznać też dodatkowe wyróżnienia. W tegorocznej edycji swojego zwycięzcę mogą wskazać również internauci. Wystarczy oddać głos na wybranego kandydata za pośrednictwem strony internetowej.

Zwycięzca głosowania publiczności otrzyma Specjalną Nagrodę Środowiska Akademickiego.

W kategorii studiów licencjackich nominowani zostali: Darkhan Balabekov z Kazachstanu, Daryna Brazhnyk z Ukrainy, Bharat Dhingra z Indii, Cristina Rodriguez Alvarez z Hiszpanii, Mayia Samuilik z Białorusi i Vitaliy Smygur z Ukrainy.

Wśród uczących się na studiach magisterskich najlepsi okazali się: Tinatin Akhvlediani z Gruzji, Maqdad Alsaif z Arabii Saudyjskiej, Leif Hynnekleiv z Norwegii, Ana Ivanova z Litwy, Gabrielle Karpinsky z USA, Mohamed Mahmoud z Egiptu, Kenta Nishimaki z Japonii, Martin Rath z Niemiec, Michal Reid z Kanady, Ramprasad Sethuraman z Indii i Tanja Tomaschko z Niemiec.

W kategorii studiów doktoranckich do rywalizacji stanęli: Mohammed Alsarraf z Iraku, Hugues Gentillon z Haiti, Ghanshyambhai Khatri z Indii, Olena Kulykovets i Natalia Tomczewska-Popowycz z Ukrainy.

Jak informują organizatorzy konkursu, w tej edycji zadanie kapituły było wyjątkowo trudne. Po wstępnej selekcji okazało się, że wymogi konkursu spełnia ponad 120 kandydatur. Aplikacje przysłały 43 uczelnie. Wśród zgłoszonych dominowali Ukraińcy (45 osób), Białorusini (9) i Hindusi (7), ale byli też kandydaci z Albanii, Chin, Haiti, Malezji, Kazachstanu, Brazylii, Izraela, Włoch, Rosji, USA, Kanady, Niemiec, Litwy, Portugalii, Pakistanu, Rumunii, Serbii, Japonii, Egiptu, Estonii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Iraku i Uzbekistanu.

Wszyscy zgłoszeni wykazują się ponadprzeciętną aktywnością i wrażliwością społeczną. Organizują akcje charytatywne, biorą aktywny udział w życiu naukowym, tworzą filmy, organizują festiwale, pomagają kolegom w aklimatyzacji w Polsce. "To fantastyczni młodzi ludzie, którzy naprawdę wiele wnoszą w nasze życie akademickie" – podkreśla prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński.

Gala finałowa konkursu Interstudent odbędzie się 22 stycznia, podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2015” w Lublinie. Laureaci otrzymają nagrody, statuetki oraz dyplomy. Dodatkowym wyróżnieniem będzie popularyzacja zwycięzców i ich uczelni na łamach miesięcznika edukacyjnego Perspektywy.

Jak informowała w kwietniu Fundacja Edukacyjna Perspektywy w Polsce uczy się blisko 36 tys. studentów zagranicznych ze 149 krajów, to o 23 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najliczniejszą grupę, ponad 15 tys., stanowią Ukraińcy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera