
Najlepsze fotografie z całego świata związane z dziką przyrodą prezentowane są w październiku w Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawę tworzą najlepsze prace wybrane w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2013 Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide.
Konkurs odbywa się co roku od 1965 r. i z czasem stał się jednym z najbardziej cenionych i największych na świecie przedsięwzięć z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a w Polsce już po raz dwunasty. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach tematycznych oraz te, które uzyskały dwie nagrody specjalne.
Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. Na wystawie znalazły się nagrodzone prace polskich autorów. Łukasz Bożycki z Warszawy za zdjęcie "Oko ropuchy" otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka z Wrocławia "Ostatni blask światła" uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „15-17 lat”.
Wystawa w Muzeum Ziemi PAN trwa od 3 do 30 października. Później będzie ją można zobaczyć w kolejnych miastach. Od 5 do 30 listopada wystawa gościć będzie w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, a od 4 do 28 grudnia - w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.