Chrząstka nosowa może zastąpić zniszczoną chrząstkę stawową – na przykład w uszkodzonym kolanie – informuje „New Scientist”.
Chrząstka stawowa, która pokrywa przemieszczające się względem siebie powierzchnie kości zmniejsza tarcie oraz absorbuje wstrząsy. Niestety, ma ona ograniczone zdolności regeneracyjne – urazy i choroby zwyrodnieniowe mogą ją nieodwracalnie zniszczyć. Często jedynym wyjściem jest wszczepienie sztucznego stawu.
Ivan Martin ze szpitala uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria) zaproponował alternatywne rozwiązanie - zastąpienie zniszczonej chrząstki stawowej chrząstką pobraną z nosa. Komórki chrząstki tworzącej przegrodę nosową (dzieli nos na prawe i lewe nozdrze) mają wielką zdolność do regeneracji.
Wstępne badania przeprowadzono na kozach - ich stawy są zbudowane podobnie do ludzkich. Chrząstka z kozich nosów została poddana działaniu czynników wzrostu i wszczepiona do uszkodzonych stawów. Zwierzęta odzyskały normalną sprawność, a przeszczepiona tkanka upodobniła się do normalnej chrząstki stawowej - także pod względem aktywności genów.
Kolejnym krokiem były podobne operacje u 9 osób, które przeprowadzono półtora roku temu. Najpierw przez cztery tygodnie naukowcy pobierali komórki i hodowali je, aby uzyskać „łatkę” o wymiarach 3 na 4 centymetry. Po jej wszczepieniu poprawił się stan wszystkich 9 osób – mogły łatwiej zginać kolana przy mniejszej bolesności. Martin uważa, że taka operacja mogłaby pomóc milionom osób z różnego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawów.(PAP)
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.