Spacer dla zdrowszych kolan

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chodzenie to najlepsze antidotum na uciążliwe bóle kolan u osób powyżej 50 roku życia, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego - przekonują naukowcy z Teksasu. Regularne spacery i marsze są też skutecznym sposobem na spowolnienie niekorzystnych procesów.

Swoje wnioski naukowcy przedstawili na łamach pisma „Arthritis & Rheumatology” (http://dx.doi.org/10.1002/art.42241)

„Do czasu naszego odkrycia brakowało optymalnych metod leczenia, które zapewniałyby korzyści zarówno w zakresie ograniczania uszkodzeń, jak i zmniejszały uciążliwy ból, tak charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej stawów” – mówi kierująca badaniem dr Grace Hsiao-Wei Lo z Baylor College of Medicine.

Wraz ze współpracownikami przeanalizowała ona wyniki wieloletniego badania obserwacyjnego o nazwie Osteoarthritis Initiative, w którym ponad 1200 uczestników ze zwyrodnieniem stawu kolanowego samodzielnie raportowało ilość czasu i częstotliwość chodzenia (traktowanego jako forma treningu). Na podstawie owych raportów naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy: spacerująca i niespacerującą.

Okazało się, że osoby, które regularnie chodziły w celach treningowych, miały o 40 proc. mniejsze ryzyko częstych bólów kolana w porównaniu z osobami, które nie odbywały regularnych spacerów.

„Odkrycie to jest szczególnie istotne dla ludzi, którzy mają już radiologiczne zdiagnozowaną chorobę zwyrodnieniową stawów, ale jeszcze nie odczuwają bólu – podkreśla dr Lo. - Udowodniliśmy, że chodzenie w celu ćwiczeń może pomóc w zapobieganiu codziennym bólom kolan oraz spowolnić postępujące uszkodzenia stawu spowodowane chorobą zwyrodnieniową”.

Autorka publikacji przypomina, że regularne spacery przynoszą także wiele innych korzyści dla zdrowia: poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszają ryzyko otyłości, cukrzycy i niektórych nowotworów. Jej zdaniem spacery to idealna aktywność fizyczna o minimalnych skutkach ubocznych. I tym różni się od leków, które nie dość, że często dużo kosztują, to niosą ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych.

„Osoby, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, powinny chodzić, maszerować, spacerować. Szczególnie, jeśli nie odczuwają jeszcze codziennych bólów kolan” – radzi na zakończenie dr Lo.

„Ale jeśli już ktoś cierpi na takie codzienne bóle, nadal powinien spacerować - szczególnie, jeśli ma ten rodzaj zapalenia stawów, w którym jego kolana są nieprawidłowo wygięte” - dodaje.

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera