Matki, które śpiewają swoim przedwcześnie urodzonym dzieciom, zapewniając im jednocześnie kontakt skóra do skóry, wpływają na poprawę stanu zdrowia zarówno noworodka, jak i własnego - udowodnili naukowcy z Meir Hospital w Izraelu.
Wyniki swojego badania opisali na łamach czasopisma „Acta Paediatrica”.
Kierowany przez dr. Shmuela Arnona zespół pediatrów przebadał 86 par matka-niemowlę, przebywających na oddziale intensywnej opieki noworodkowej. Wszystkie dzieci urodziły się przedwcześnie, między 32. a 36. tygodniem ciąży.
Okazało się, że u wcześniaków, którym matki śpiewały zapewniając jednocześnie stały kontakt skóra do skóry, następowała dużo szybsza poprawa wzorców zmienności rytmu serca, w porównaniu do dzieci, które były wyłącznie kangurowane (trzymane skóra przy skórze na wysokości klatki piersiowej).
Wykonywanie obu tych czynności przynosiło korzyści także matkom, obniżając u nich poczucie lęku.
„Zgodnie z wynikami naszych badań, zalecamy, aby matki wcześniaków, których stan jest stabilny, jak najwięcej korzystały z obu tych aktywności. To bezpieczne, tanie i łatwe do wdrożenia metody terapii, które naprawdę są skuteczne. Powinny być stałym elementem codziennej opieki nad przedwcześnie urodzonym noworodkiem” - podkreśla dr Arnon.
kap/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.