Upały sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Wysokie temperatury zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu, a tym samym tworzenia się kamieni nerkowych na skutek wysokiej koncentracji wapnia i innych składników mineralnych w moczu – informuje „Environmental Health Perspectives”.

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (USA) przeanalizowali dane medyczne ponad 60 tys. pacjentów z kamicą nerkową zebrane w latach 2005-2011 na terytorium pięciu dużych miast: Atlanty, Chicago, Dallas, Los Angeles i Filadelfii i odnieśli je do informacji na temat warunków pogodowych.

Okazało się, że już nieznaczny wzrost średniej temperatury w ciągu dnia (powyżej 10°C) wiąże się ze zwiększoną częstotliwością powstawania kamieni nerkowych u mieszkańców wszystkich miast z wyjątkiem Los Angeles.

Jak twierdzą badacze, kluczowym wskaźnikiem podwyższonego ryzyka kamieni nerkowych stanowi liczba ciepłych dni w ciągu roku w danym regionie. Tłumaczą, że choć w Atlancie i Los Angeles średnia roczna temperatura jest taka sama (ok. 17°C), to w Atlancie jest dużo więcej ciepłych dni niż w Los Angeles, a zarazem dwa razy więcej przypadków kamicy nerkowej.

Naukowcy zaobserwowali też, iż niskie temperatury na zewnątrz również mogą sprzyjać powstawaniu złogów w drogach moczowych – a przynajmniej u mieszkańców Atlanty, Chicago i Filadelfii – bo skłaniają do pozostania w domu (gdzie temperatura jest dużo wyższa), co wiąże się ze zmianami w diecie i ograniczeniem aktywności fizycznej.

Autorzy badania podkreślają, że w ciągu ostatnich 30 lat znacznie wzrósł odsetek osób cierpiących na kamicę nerkową, zwłaszcza wśród dzieci. Przypuszczają, iż winę za to może ponosić m.in. ocieplenie klimatu. (PAP)

ooo/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera