Większe upały mogą oznaczać więcej poronień

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

U pracujących w wysokich temperaturach ciężarnych kobiet nawet dwa razy częściej dochodzi do poronień, martwych urodzeń i innych niekorzystnych skutków związanych z ciążą. O wynikach analiz przeprowadzonych w Indiach informuje pismo "BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology".

Prospektywne badanie kohortowe (DOI: 10.1111/1471-0528.17680) przeprowadzili w Indiach naukowcy ze Sri Ramachandra Institute of Higher Education and Research (SRIHER) w Ćennaju. Celem pracy było określenie związku pomiędzy zawodowym narażeniem na wysokie temperatury, fizjologicznymi wskaźnikami obciążenia cieplnego i niekorzystnymi skutkami u kobiet w ciąży.

Obserwowano 800 kobiet w ciąży z indyjskiego stanu Tamil Nadu, wykonujących umiarkowaną i ciężką pracę fizyczną w latach 2017–2019 i 2021–2022.

To, jaka temperatura jest za wysoka dla danej osoby, zależy w dużym stopniu od jej indywidualnych cech, w tym adaptacji do wysiłku w takich warunkach. Uczestniczki badań rekrutowano pomiędzy 8. a 14. tygodniem ciąży. W każdym z trzymiesięcznych okresów ciąży (trymestrze) rejestrowano wskaźniki narażenia na wysokie temperatury w miejscu pracy i wskaźniki obciążenia cieplnego.

"Narażenie na wysokie temperatury" zdefiniowano jako stres cieplny przekraczający wartość progową (TLV) dla bezpiecznej pracy ręcznej (przy maksymalnej temperaturze termometru mokrego, wynoszącej 27,5 st. C przy dużym obciążeniu pracą i 28 st. C przy umiarkowanym obciążeniu pracą). Kobiety pracujące w szczególnie wysokich temperaturach były zatrudnione w rolnictwie, przy wyrobie cegieł i pozyskiwaniu soli. Mniej gorąco (choć nie zawsze) było w szkołach i szpitalach.

Przed i po każdej zmianie mierzono fizjologiczne wskaźniki obciążenia cieplnego (HSI), takie jak temperatura ciała i ciężar właściwy moczu. Objawy zdrowotne związane z upałem były rejestrowane za pomocą zmodyfikowanego kwestionariusza HOTHAPS.

Naukowcy wzięli pod uwagę wszelkie niekorzystne wyniki ciąży (APO) - w tym poronienie, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową czy poród martwy, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu i wady wrodzone.

Spośród 800 uczestniczek 47,3 proc. miało znaczną ekspozycję na wysokie temperatury w miejscu pracy. Wzrost temperatury ciała odnotowano u 17,4 proc. narażonych pracownic, a u 29,6 proc. wystąpiło umiarkowane odwodnienie (ciężar właściwy moczu był równy lub wyższy 1,020g/cm3).

U kobiet narażonych na działanie wysokich temperatur ryzyko poronienia, martwego urodzenia i wszelkich niekorzystnych dla przebiegu ciąży dla ciąży i płodu następstw (oraz niekorzystnych skutków przy porodzie) było dwukrotnie wyższe. To znacznie więcej, niż spodziewali się autorzy– wcześniejsze badania prowadzono w zamożniejszych krajach takich jak USA czy Australia. Zdaniem naukowców problem ma wymiar globalny i może się zaostrzać wraz ze zmianami klimatycznymi (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera