
Nagrodę za najlepszy europejski wynalazek, siedem medali złotych z wyróżnieniem, cztery medale złote oraz pięć nagród specjalnych zdobyli polscy wynalazcy podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX, które w czerwcu odbyły się w Stanach Zjednoczonych.
Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji INPEX to największe targi wynalazczości w Stanach Zjednoczonych, organizowane od 29 lat w Pensylwanii.
W tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano ponad 550 wynalazków z 24 krajów świata. Poza przedstawicielami z USA uczestniczyli w nich wystawcy m.in. Australii, Kanady, Chin, Chorwacji, Egiptu, Islandii, Włoch, Korei, Kuwejtu, Wysp Bahama, Meksyku, Maroko, Nowej Zelandii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Szwecji, Rosji, Tajwanu, Turcji.
Polska, która uczestniczy w targach od 2010 roku, w ramach pawilonu narodowego organizowanego przez firmę EUROBUSINESS-HALLER, zaprezentowała 11 wynalazków.
Nagrodę za najlepszy wynalazek europejski „Best European Awad – INPEX 2014” otrzymał Andrzej Sobolewski z firmy TORQWAY SP. Z O.O za pojazd napędzany siłą mięśni. Wynalazek otrzymał też złoty medal z wyróżnieniem w kategorii fitness i nagrody specjalne od Stowarzyszenia Wynalazców z Chorwacji oraz Stowarzyszenia Wynalazców z Iranu.
Złote medale z wyróżnieniami w poszczególnych dziedzinach otrzymali też: Agata Bonenberg z Politechniki Poznańskiej; Elżbieta Skorupska, Michał Rychlik i Wiktoria Śpikowska-Pawelec z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Piotr Pohl, Bogdan Branowski, Sebastian Głowala, Jarosław Gabryelski, Maciej Sydor, Marek Zabłocki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; Marcin Kuropatwiński z firmy VIOCE LAB Sp. z o.o.; Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, który otrzymał też nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Wynalazców z Korei oraz - wspólnie z UJ Collegium Medicum - Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej.
Za kolejne wynalazki złote medale z targów INPEX przywieźli również: Uniwersytet Jagielloński; Edward Pagacz, Franciszek Lipinski, Paweł Lewandowicz z Instytutu Górnictwa Odkrywkowego; Ewa Kicko-Walczak i Grażyna Rymarz z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, których doceniono też nagrodą specjalną za wkład w innowacyjność; Witold Słówko z Politechniki Wrocławskiej, którego wynalazek otrzymał nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Wynalazców z Tajwanu.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.