Wystawa o początkach łucznictwa w Krakowie

Najefektowniejsze elementy ekwipunku łuczników liczące ponad 4 tysięcy lat można obejrzeć do 29 czerwca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. To rzadko odkrywane przez archeologów tzw. płytki łucznicze.

Trzy prezentowane zabytki to płaskie, prostokątne kamienne przedmioty z otworami nawierconymi w narożnikach. Wykonali je przedstawiciele społeczności kultur pucharów dzwonowatych (lata 2400-2000 p.n.e.) oraz kultury mierzanowickiej (lata 2300-1600 p.n.e.). Jeden z zabytków znaleziono w rejonie Kopca Wandy w Krakowie, pozostałe w powiecie sandomierskim. Wszystkie były elementem wyposażenia grobowego. Przez dziesięciolecia płytki łucznicze uważane były przez badaczy za ochraniacze nadgarstka stosowane podczas strzelania z łuku. W ostatnich latach coraz mocniej zwraca się uwagę ich funkcję symboliczną. Obecnie sądzi się, że przedmioty te podkreślały wyjątkowy status właściciela łuku.

„Łuk wynaleziono tak dawno temu, że dziś bardzo trudno jest powiedzieć, gdzie i kiedy to nastąpiło. Wprowadzenie tego oręża było rewolucją, która zwiększyła możliwości wojowników, a uzyskanie skutecznej broni miotającej dało myśliwym ogromną przewagę nad groźniejszymi zwierzętami” – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Do naszych czasów zachowało się niewiele drewnianych łuków pradziejowych i innych przedmiotów wykonanych z surowców organicznych będących ekwipunkiem łucznika – surowce organiczne bowiem tylko sporadycznie wytrzymują próbę czasu. Najkorzystniej zachowują się, gdy spoczywają w ekstremalnie suchych warunkach lub w środowisku podmokłym, wodnym. Dlatego najczęściej znajdowanym przez archeologów elementem wyposażenia łucznika są groty strzał wykonane z krzemienia, brązu albo żelaza. Najstarsze zabytki kamienne tego typu pochodzą ze stanowisk jaskiniowych Afryki Południowej datowanych na 71 tysięcy lat. Najstarsze zachowane, zwykle we fragmentach, łuki drewniane pochodzą z torfowisk duńskich w gminie Holmegaard. Znaleziska te liczą ponad 9 tysięcy lat.

Scenariusz wystawy przygotowała Irena Wójcik. Kuratorem cyklu „Zabytek miesiąca” jest dr Jacek Górski – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera