Nagrody dla polskich nastolatków w konkursie Intel ISEF w USA

Dwoje uczniów-badaczy z Polski zdobyło nagrody podczas prestiżowego konkursu młodych naukowców Intel ISEF w Los Angeles. Jerzy Szuniewicz zdobył 3. nagrodę w kategorii fizyka i astronomia, a Joanna Jurek - 4. nagrodę w kategorii medycyna i zdrowie.

Intel International Science and Engineering Fair Los Angeles (Intel ISEL) to prestiżowy międzynarodowy konkursie naukowy, w których uczniowie prezentują efekty swoich badań. Polskę reprezentowało troje młodych badaczy, którzy zostali wyłonieni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory w marcu tego roku. Konkurowali oni z ponad 1700 uczniami z 70 krajów. O wynikach konkursu poinformowali PAP w poniedziałek przedstawiciele firmy Intel.

Jerzy Szuniewicz z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył trzecią nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. Komisję przekonał do siebie projektem zatytułowanym „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. W nagrodę otrzymał 1 000 dolarów i został zaproszony na wyjazd do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

W kategorii „medycyna i zdrowie” wysoko uplasowała się z kolei Joanna Jurek z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400271,17-letnia-autorka-metody-leczenia-raka-leci-na-konkurs-do-usa.html). Czwartą nagrodę zagwarantowało jej badanie „wielofunkcyjnych nanosystemów kompozytowych dla dostarczania leków”, mających zastosowanie w terapii nowotworowej. Dzięki takim rozwiązaniom rokowania w terapii nowotworowej wzrastają 2-3-krotnie. W nagrodę otrzymała 500 dol.

Tegorocznym zdobywcą nagrody głównej im. Gordona E. Moore’a został Nathan Han z Bostonu. 15-latek opracował program komputerowy analizujący rozmaite mutacje genów i wskazujący, czy doprowadzą one do raka piersi. Jego rozwiązanie ma 81-proc. skuteczność w wykrywaniu zagrożenia chorobą na podstawie analizy genu BRCA1. Nathan Han w nagrodę otrzymał 75 tys. dolarów.

Nagrody Intel Foundation Young Scientist Awards o wartości tys. dolarów przyznano dwojgu młodym badaczom. 15-letni Lennart Kleinwort z Niemiec stworzył narzędzie do analizy matematycznej dla smartfonów i tabletów, umożliwiające wykonywanie na urządzeniach mobilnych kalkulacji, które dotychczas wymagały użycia zaawansowanego sprzętu komputerowego. Z kolei 17-letnia Shannon Xinjing Lee z Singapuru zaprojektowała nowatorski elektrokatalizator, dzięki któremu akumulatory w pojazdach hybrydowych będą lżejsze, bezpieczniejsze i bardziej pojemne.

Łączna pula nagród w konkursie Intel ISEF wyniosła 5 mln dolarów.

Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. Intel Organizatorzy wyliczają, że od prezentacji swoich pomysłów na tej imprezie rozpoczynało karierę naukową już 27 noblistów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera