Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner
13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

Dr Zygfryd Wawrzynek, wybitny radiolog i legenda Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzymał tytuł Profesora Honorowego uczelni - poinformowała w piątek uczelnia.

W trakcie uroczystości podkreślono jego liczne zasługi dla polskiej medycyny, a także wspomniano o jego działalności społecznej, w tym współpracy z górnictwem, i wsparciu dla nowych pokoleń lekarzy.

"Przez całe życie robiłem to, co kochałem" – powiedział dr Zygfryd Wawrzynek podczas uroczystości.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) prof. Tomasz Szczepański zwrócił uwagę na wkład dr. Wawrzynka w rozwój uczelni i medycyny. "Niezwykle ceniony w środowisku nie tylko ze względu na ogromną wiedzę i doświadczenie, ale też, co równie ważne, prawy charakter i niesłabnącą miłość do ludzi i świata" - zaznaczył.

Dr Wawrzynek przypomniał, że studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, które rozpoczął w 1954 roku, były dla niego najpiękniejszym okresem w życiu, mimo trudnej sytuacji politycznej tamtych czasów. Wspominał m.in. udział w wydarzeniach października 1956 roku, kiedy studenci zorganizowali zbiórkę na rzecz Węgrów podczas ich powstania, oraz zaangażowanie w marcowe wydarzenia 1968 roku.

Po ukończeniu studiów w 1961 roku, dr Wawrzynek rozpoczął pracę w Poradni Rejonowej nr 5 w Zabrzu, gdzie w 1982 roku wykonał - jedną z pierwszych na świecie - rekanalizację tętnicy udowej u pacjenta, któremu groziła amputacja. W późniejszych latach był kierownikiem Pracowni Radiologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie, a także organizatorem pierwszej w Polsce Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w Zabrzu.

"Znać Pana to honor. Jest Pan wzorem dla nowych pokoleń lekarzy" - podkreślił wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach prof. Jarosław Markowski.

Dr Wawrzynek, mimo możliwości kariery zagranicznej w Szwajcarii, zdecydował się kontynuować pracę w kraju. W latach 1989-1993 pełnił funkcję prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej, a przez wiele lat był konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii. Wykształcił ponad 400 lekarzy z zakresu diagnostyki ultradźwiękowej. Mimo politycznych przeszkód, które uniemożliwiły mu uzyskanie habilitacji, jego dorobek jest uznawany za wyjątkowy.

Prof. Ewa Kluczewska, kierownik Katedry Radiologii na SUM, w swojej laudacji mówiła: "Być uczniem pana doktora było ogromnym wyróżnieniem. Był kochany i podziwiany. Zawsze realizował zasadę być, a nie mieć. Trudno w ramach laudacji zmieścić wszystkie aktywności pana doktora i jego wszystkie zasługi dla pacjentów, dla polskiej medycyny".

Dr Wawrzynek przez lata angażował się również w działalność społeczną. Był inicjatorem Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiej Akademii Medycznej i pełnił funkcję jego przewodniczącego przez wiele lat. Obecnie jest jego Honorowym Przewodniczącym. Ze względu na swoje doświadczenie oraz zaangażowanie był również związany z Fundacją Rodzin Górniczych, a jego zainteresowania sięgały także sportu – został honorowym prezesem klubu Górnik Zabrze.

"Wierny swoim przekonaniom, szanował przekonania innych" – wspomniała była przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków SUM dr Maria Gajecka-Bożek.

Społeczność akademicka SUM podziękowała dr. Wawrzynkowi za jego wkład w rozwój medycyny oraz życzyła mu zdrowia i dalszej energii w działalności na rzecz uczelni i polskiej medycyny.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera