Uczelnie i instytucje

Trwa kolejny nabór na „weimarskie” studia Europa Master

Do 15 maja trwa kolejny nabór na studia magisterskie Europa Master, określane jako „weimarskie”, od Trójkąta Weimarskiego. Po czterech semestrach studenci zdobędą dyplomy trzech uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, uczelni z Mainz w Niemczech i z Dijon we Francji.

Studia Europa Master, które odbywają się w Polsce, Niemczech i Francji, to – jak zapewniały władze realizujących je uczelni - unikatowy projekt w skali Europy. Uruchomiły je w ubiegłym roku wspólnie Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Mainz w Niemczech i Uniwersytet Burgundzki we francuskim Dijon. Pierwsza 20-tka studentów, która je wtedy rozpoczęła, ma już za sobą pierwszy semestr odbyty na Uniwersytecie Opolskim, a niedawno zaczęła kolejny - w niemieckim Mainz.

Jedna ze studentek realizująca naukę w ramach Europa Master Aleksandra Kuźmicka w rozmowie z PAP zapewniła, że dają one szansę „studiowania w niekonwencjonalny sposób”. „Umożliwiają odbycie studiów w trzech różnych krajach, a co się z tym wiąże - poznanie trzech odmiennych systemów kształcenia wyższego” – wyjaśniła Kuźmicka. I dodała: „Program ten w każdym stopniu wykracza poza tradycyjne formy kształcenia (...). Takiego doświadczenia na przyszłość nie zdobędzie się podczas standardowych studiów”.

Kolejny, ogłoszony w tym roku nabór, potrwa do 15 maja. Strona polska - tak jak i niemiecka czy francuska - ma do dyspozycji 10 miejsc. Jak zapewniła dyrektor programu Europa Master z ramienia Uniwersytetu Opolskiego dr Joanna Kulska – mogą się o nie starać studenci z całego kraju i nie tylko – byle legitymowali się paszportem kraju należącego do UE, uprawniającym do bezpłatnego studiowania w Unii.

Zdaniem dr Kulskiej międzynarodowe grono studentów, którzy mogą poznawać siebie i kultury swoich krajów, to dodatkowy atut Europa Master. podała, że w pierwszej, studiującej już grupie, znalazła się m.in. Polka urodzona w Kanadzie, zrekrutowana w Niemczech Chorwatka, a w grupie francuskiej – Bułgar.

Nauka w ramach programu Europa Master trwa cztery semestry. Zajęcia są prowadzone i administrowane wspólnie przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji oraz Wydział Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon.

Podczas pierwszego semestru studiów na Uniwersytecie Opolskim studenci uczą się podstawowych zagadnień dotyczących nauki o polityce, wymiaru społecznego i kulturowego integracji europejskiej oraz problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Językiem wykładowym jest język angielski. Program drugiego semestru studiów - na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji - koncentruje się na zagadnieniach z obszaru nauki o polityce, a także na polityce europejskiej. Zajęcia odbywają się w języku niemieckim oraz angielskim - dla tych, którzy niewystarczająco znają niemiecki.

Głównym przedmiotem trzeciego semestru studiów na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon będzie prawo europejskie. Wszystkie przedmioty wykładane będą wyłącznie po francusku. Czwarty semestr studiów będzie przeznaczony na praktyki studenckie, przygotowanie pracy magisterskiej oraz egzaminy końcowe. Studenci sami wybiorą uczelnię, w której napiszą pracę i przystąpią do egzaminów.

Studia Europa Master na uczelniach zagranicznych dla ich uczestników z poszczególnych państw finansowane są ze środków programu Erasmus. Poza tym – jak zapewniła dr Kulska - uczelnie partnerskie szukają też dofinansowania z innych źródeł.

O udział w programie Europa Master mogą się starać osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia w zakresie nauk społecznych, czyli takich kierunków jak politologia, stosunki międzynarodowe, ekonomia, socjologia, prawo, historia dziennikarstwo czy komunikacja społeczna. Muszą też posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2 i francuskim na poziomie B1.

„W przypadku rekrutacji w Polsce największym wyzwaniem jest chyba właśnie kwestia znajomości języka francuskiego” – dodała dr Kulska. (PAP)

kat/ pro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera