Japonia/ Rząd: liczba 100-latków rośnie nieprzerwanie od 54 lat; jest ich już ponad 95 tys.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Japonii żyje obecnie 95 119 osób, które ukończyły 100 lat - wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia i opieki społecznej. Ich liczba rośnie nieprzerwanie od 54 lat. Aż 88 proc. seniorów (83 958) to kobiety, podczas gdy mężczyzn w tej grupie wiekowej jest 11 161.

Najstarszą kobietą w Japonii jest 116-letnia Itooka Tomiko z miasta Ashiya w prefekturze Hyogo, a mężczyzną 110-letni Mizuno Kiyotaka z miasta Iwata w prefekturze Shizuoka.

Ministerstwo podało, że średnia długość życia w kraju wzrosła do 87,14 lat w przypadku kobiet i 81,09 - mężczyzn w 2023 r., co oznacza wzrost po raz pierwszy od trzech lat, najwyraźniej z powodu słabnącego wpływu Covid-19 - pisze agencja Kyodo.

W stosunku do ubiegłego roku liczba stulatków wzrosła o 2980 osób.

"Będziemy dążyć do poprawy usług opieki społecznej, w tym opieki medycznej i pielęgniarskiej, aby osoby starsze mogły nadal wygodnie żyć we własnej społeczności" - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia, cytowany przez Kyodo.

Ministerstwo podaje, że w 1963 r. było w Japonii 153 stulatków. Liczba ta przekroczyła tysiąc w 1981 r., a w 1998 r. po raz pierwszy odnotowano ich ponad 10 tys.

Na koniec 2023 roku populacja Japonii liczyła 121,1 mln osób.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera