Historia i kultura

Andersen na teatralnych deskach Centrum Nauki Kopernik

Baśń "Ojciec wie najlepiej” Hansa Christiana Andersena to trzecie przedstawienie, przygotowane dla widzów Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik. Grające w sztuce roboty przemówiły głosami m.in. Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego.

"Ojciec wie najlepiej" to pierwsza baśń wystawiana na scenie Teatru Robotycznego CNK. "Jest to też pierwsza premiera spektaklu, który powstał całkowicie w Centrum Nauki Kopernik" - powiedział podczas pokazu prasowego reżyser przedstawienia Paweł Kolanowski. Dwie poprzednie powstały we współpracy z firmami zagranicznymi.

Akcja rozgrywa się w wiejskiej chacie, w której mieszkają główni bohaterowie - starsze i zgodne małżeństwo. Gospodarz wyrusza na targ, by sprzedać konia lub zamienić go na coś bardziej przydatnego w domostwie. Jednak finał tej wyprawy będzie zaskakujący przede wszystkim dla gospodyni, ale też dla widzów przedstawienia.

Jak podkreślił Paweł Kolanowski, "Ojciec wie najlepiej" to utwór zabawny i groteskowy, który przełamuje stereotyp Andersena jako autora baśni ponurych i przygnębiających. Pod jej warstwą dosłowną kryje się opowieść o szczęściu, które daje umiejętność czerpania radości z rzeczy błahych. "Bohaterowie bardzo się kochają i okazuje się, że to bardzo im się opłaca" - zaznaczył Kolanowski.

"Jeszcze w żadnym polskim teatrze ta baśń nigdy nie była wykonywana. Mam nadzieję, że trafi do szerokiego grona widzów. Mamy wyobrażenie Andersena smutnego, piszącego o śmierci. To jest piękny przykład utworu z fantastycznym humorem. To jest coś co można w Andersenie odkryć dla siebie" - powiedziała PAP tłumaczka dzieł Andersena Bogusława Sochańska.

Głosów robotom użyczyli m.in.: Marian Kociniak - jako sam Andersen, Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Jarosław Boberek. Muzykę skomponował zespół Małe Instrumenty, a animacje przygotowała Monika Kuczyniecka - autorka teledysków m.in. Czesława Mozila i grupy Voo Voo.

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Robotycznym CNK, który otwarty jest codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach otwarcia Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Świeżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera