Inteligentni ludzie chętniej ufają innym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Inteligentni ludzie częściej ufają innym, niż ludzie z niższymi wynikami w testach inteligencji - wynika z nowego badania prowadzonego na Oxford University, którego wyniki podano w "PLOS ONE".

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizach badania opinii publicznej, reprezentatywnego w skali Stanów Zjednoczonych, realizowanego co 1-2 lata, General Social Survey.

Z ich pracy wynika, że osoby bardziej inteligentne lepiej oceniają charakter innych, dlatego z reguły wchodzą w bliższe relacje z ludźmi, którzy ich raczej nie oszukają. Jednocześnie jednostki mądrzejsze lepiej oceniają sytuację i trafniej rozpoznają, kiedy druga osoba odczuwa silną pokusę, aby na przykład nie wywiązać się ze swojej części zobowiązania.

"Wykazano, że inteligencja ma związek z zaufaniem do innych - nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki takie, jak stan cywilny, wykształcenie i dochody. Wyniki potwierdzają, że umiejętność oceny charakteru innych ludzi stanowi element ludzkiej inteligencji, który ewoluował wskutek działania doboru naturalnego" - zauważa główny autor publikacji, Noah Carl z Wydziału Socjologii.

Informacje przedstawione w PLOS ONE potwierdzają wcześniejsze badania dotyczące zaufania i inteligencji w różnych krajach Europy. Zaufanie społeczne przyczynia się do sukcesu funkcjonowania ważnych instytucji społecznych takich, jak system opieki zdrowotnej, czy rynków finansowych - podkreślają naukowcy. Do tego już wcześniej okazało się, że osoby, które ufają innym, lepiej oceniają własne zdrowie i postrzegają się jako szczęśliwsze. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera