Kozie perfumy - wiemy, czemu nie sposób się im oprzeć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samce kóz wydziela jedną z najsilniejszych woni stymulujących seksualnie, dzięki którym kozie damy nie są w stanie opierać się dłużej niż minutę. Teraz naukowcy poznali najważniejszy składnik tych "kozich perfum". Wyniki badań przedstawili w "Current Biology"

Samice kóz, zaledwie w minutę od zetknięcia się z silną wonią samca, były gotowe do przyjęcia zalotów - zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego. Jak przyznają badacze, wyniki zaskoczyły ich przynajmniej dwa razy. Najpierw, kiedy się okazało, że bezpośrednim źródłem "eau de koza" jest sierść na głowie samca. Potem, kiedy ustalono, że zapach ten przypomina cytrusy.

Prowadzący badanie Yukari Takeuchi i Yuji Mori wyizolowali jeden ze związków chemicznych, decydujących o zapachu kozła - 4-etyloktanal. Później rozpylili ten lotny związek w obecności kóz, a jednocześnie wykonali u nich skanowanie reakcji mózgu. Okazało się, że zapach wywoływał błyskawiczną reakcję, widoczną w mózgu, która świadczyła o "włączeniu" systemu służącego reprodukcji.

"Kusi nas, żeby spekulować, że to jest sprytna strategia reprodukcyjna samca, która przy wykorzystaniu jednej tylko cząsteczki chemicznej pozwala zmienić zachowanie samic i ich aktywność rozrodczą, skłaniając je do godów" - mówi Takeuchi, cytowany w serwisie "ABC".

Badacz dodaje, że wyizolowany przy okazji związek, 4-etyloktanal, nie był dotychczas stwierdzony w przyrodzie.

Badanie to jest pierwszym, w którym odkryto feromon aktywujący coś, co naukowcy nazywają "centralna osią reprodukcyjną", czyli części mózgu związane z kontaktami płciowymi i reprodukcją.

Choć badania prowadzono na kozach, naukowcy sugerują, że wyniki mogą być aktualne również choćby dla bydła, a niewykluczone, że i również dla ludzi.

Komunikacja za pomocą zapachów w świecie przyrody to rzecz powszechna. Umożliwiają ją feromony, czyli związki chemiczne produkowane przez zwierzęta (np. owady, gryzonie a także ludzie), wydzielane z organizmu. Feromony mogą służyć zwalczania konkurencji, ale w powszechnej świadomości ich rola najczęściej kojarzona jest przywabianiem osobników płci przeciwnej. Większość feromonów wywołuje reakcję już przy minimalnym stężeniu (np. feromony płciowe ćmy pawicy samce wyczuwają nawet z odległości 3 km). (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera