Archeologiczne skarby ze Słowacji i Węgier w Warszawie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Do 6 kwietnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie czynna będzie wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”. Ekspozycja prezentuje unikatowe zabytki archeologiczne z terenu Słowacji i Węgier datowane od okresu neolitu po średniowiecze.

„Niezwykle efektowne zabytki są przeglądem prawdziwych i czasami zaskakujących w swym charakterze skarbów ludzkiej kultury sprzed wielu tysiącleci” – przekonują muzealnicy.

W gablotach można zapoznać się z różnymi kategoriami przedmiotów – ozdobami, narzędziami, bronią - wykonanymi z gliny, brązu, żelaza czy srebra i złota. Na wystawie zgromadzono dużą ilość zabytków społeczności kultury Otomani (poł. II tysiąclecia p.n.e.) w postaci glinianych figurek antropo- i zoomorficznych, sznurów paciorków fajansowych, naczyń glinianych, sztyletów wykonanych z brązu.

Dużo zabytków pochodzi ze skarbów odkrytych w dzbankach, które wypełnione były różnorodnymi zabytkami – złotymi ozdobami, zawieszkami do włosów, biżuterią. Wiele z nich świadczy o kontaktach ludności z epoki brązu z cywilizacją mykeńską. Są też zabytki wykonane przez Celtów.

Ekspozycję zorganizowało Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Jej autorami są dr Darius Gasaja i Jan Rakosa, a komisarzami w Warszawie są dr Wojciech Borkowski i Iwona Kowalczyk–Mizerakowska. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasadora Republiki Słowackiej Vasila Grivna i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera