Archiwa warszawskich archeologów w Internecie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ponad 616 tys. zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej otrzymało warszawskie Państwowe Muzeum Archeologiczne na rozbudowę infrastruktury informatycznej. Dzięki temu informacje na temat dokumentacji archeologicznej placówki będą dostępne nieodpłatnie na jej stronie internetowej.

Umowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali we wtorek dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Ewa Dragan, główna księgowa muzeum.

„Archeolodzy, pracownicy naukowi, studenci, a także wszyscy miłośnicy historii i archeologii będą mogli już niedługo korzystać z unikatowych zasobów archiwalnych muzeum – bezpłatnie i przez Internet. Muzeum w ramach projektu przeprowadzi bowiem digitalizację swoich zbiorów archiwalnych” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W celu realizacji zamierzonych celów muzeum wzbogaci się o odpowiednie urządzenia, tak aby wytwarzane dane były odpowiednio zabezpieczone, a ich transfer nie sprawiał trudności. Planowana jest też rozbudowa pracowni digitalizacyjnej, która zostanie wyposażona m.in. w nowy sprzęt fotograficzny. Pojawią się również stanowiska do obróbki graficznej zasobów cyfrowych i tworzenia baz danych. Dzięki temu wszystkie dane dotyczące dokumentacji wykopaliskowej, w której skład wchodzą rysunki, fotografie i opisy, mają być trwale i bezpiecznie przechowywane.

Projekt „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów cyfrowych oraz rozbudowa infrastruktury informatycznej repozytorium cyfrowego i pracowni digitalizacyjnej Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie” otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w ramach działania 6.1. Kultura.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera