Uczelnie i instytucje

ICM Uniwersytetu Warszawskiego na 14. miejscu światowego rankingu

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW zajęło 14. miejsce w światowym rankingu Webometrics najbardziej widocznych w sieci centrów badawczych. W rankingu uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, plasując się na 274. pozycji.

Ranking Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku (w styczniu i lipcu) przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniach nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni i instytutów badawczych za pośrednictwem internetu.

"Webometrics Ranking of Research Centers" obejmuje 8 tys. centrów badawczych na świecie. Z kolei w najnowszej edycji rankingu „Webometrics Ranking of World Universities” uwzględniono blisko 12000 szkół wyższych z całego świata.

Pierwsze miejsce w światowym rankingu "Webometrics Ranking of Research Centers" zajął amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. Z europejskich placówek najwyższą pozycję - czwartą - zajęła Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

Z polskich jednostek najlepsze w zestawieniu okazało się Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęło 14. miejsce na świecie i 5. w Europie, dzięki czemu wyprzedziło m.in. Europejską Agencję Kosmiczną.

Wśród najlepszych 500 centrów badawczych znalazły się jeszcze dwie instytucje z Polski. Polska Akademia Nauk zajęła 123. miejsce, a Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy 366. pozycję.

Z kolei w rankingu szkół wyższych "Webometrics Ranking of World Universities 2013" najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda, wyprzedzając Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytet Stanforda. Wśród najlepszych 27 uczelni znalazło się aż 25 instytucji z USA. Wyjątki to dwie brytyjskie uczelnie: Uniwersytet Cambridge na 10. miejscu i Uniwersytet Oksfordzki na miejscu 11.

Wśród 500 najlepszych uczelni znalazło się pięć szkół wyższych z Polski. Najwyższą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski, plasujący się na 274. miejscu. Kolejne miejsce - 328. zajął Uniwersytet Jagielloński, a 344. miejsce - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęła 384. miejsce, a 483. Politechnika Warszawska.

Szczegółowe informacje na temat rankingów są dostępne na stronie: http://www.webometrics.info

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.09.2024. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Dariusz Jemielniak. PAP/Rafał Guz

    Wiceprezes PAN: potrzebne czytelniejsze definicje czasopism drapieżnych

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Międzynarodowa grupa naukowców chce poprawiać aktywność fizyczną społeczeństwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera